1.000 Doları Unutun: Ethereum Bu Seviyeleri Fiyatlıyor!

Lider altcoin Ethereum (ETH), proof-of-work’ten (PoW) proof-of-stake’e (PoS) geçeceği için ETH etrafındaki heyecan çoğalıyor. Bu sırada, ETH tabanlı türev ürünleri de “ısınmaya” başlıyor. İşte ETH’ye yönelik en son veriler…

Ethereum opsiyonları ve türevleri neleri gösteriyor?

Üst düzey borsalarda ETH opsiyonlarında toplam açık pozisyonlar; 2 Temmuz’da, 2,74 milyar dolardaydı. Ancak 29 Temmuz’da 7 milyar doların üzerine çıktı. Şu anda 5,9 milyar dolar. Açık pozisyon, henüz ödenmemiş tüm bekleyen sözleşmelerin değerini gösterir. Bu arada, ETH vadeli işlemlerinin toplam açık pozisyonu, 2 Temmuz’da 4.71 milyar dolar idi. Bu miktar, 30 Temmuz’da 7.58 milyar dolara ulaştı.

Pin

Genesis Global Trading’deki türevler başkanı Joshua Lim, aktivitedeki artışın, kendilerini Ethereum “merge’” öncesinde konumlandıran makro hedge fonlarına bağlı olduğunu söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Merge, proof-of-work’ten (PoW) proof-of-stake’e (PoS) geçişi ifade eder. ETH, Merge beklentisiyle fiyatının yükseldiğini gördü. Ethereum’un yerel tokeninin fiyatı son bir aylık dönemde yüzde 59 arttı. Merge, Eylül ayında gerçekleşmesi bekleniyor. ETH’nin aylık grafiğini aşağıda görebilirsiniz:

Pin

Hedge fonları arasında ETH popüler

Ayrıca Joshua Lim, “Daha yeni bir fenomen, Merge için konumlanan makro isteğe bağlı hedge fonlarındansa, ETH’deki düşük primli opsiyon yapılarının popülaritesi oldu” dedi. Uzmana göre, bunlar arasındaki ortak bir yapı ile ETH/USD; Aralık 2022’de yaklaşık 3.000 dolarlık spot fiyatın görülmesini sağlayabilir. Uzmana göre bu uzun vadeli yapılar, ETH opsiyonlarına olan açık pozisyonu şişirmekte. Yazım sırasında ETH, 1.680 dolar civarında el değiştiriyor. Yani Lim’in opsiyon ve türev piyasasındaki hareket sonucu görülebileceğini söylediği 3.000 seviyesinin 1.320 dolar kadar altındayız.

Bu stratejiler genel olarak karmaşık görünmekte. Traderların hacimleri ve açık pozisyonu etkileyen daha fazla türev ticareti yapmasını gerektirir. Örneğin, bir çağrı, iki short çağrı opsiyonu ve bir uzun çağrı opsiyonunun iki katıdır. Başka bir kurumsal trader, “Herkes merge üzerine spekülasyon yaptığı için ETH opsiyonlar piyasası şu an mantıklı” dedi. Gerçekten de, ETH opsiyonlarındaki toplam açık pozisyon, BTC opsiyon piyasalarının toplam açık pozisyonundan daha büyüktür. BTC’de açık pozisyonların değeri 5,1 milyar dolardır.

Pin

ETH türevleri piyasasındaki aktivite, Bitcoin türevleri piyasası göz önüne alındığında daha çarpıcı hale geliyor. BTC türevlerinde spot işlem hacimleri ve vadeli işlem hacimlerinin oranı artıyor. Bu durum, Bitcoin ticaretindeki faaliyetin, vadeli işlemlere karşı altta yatan varlığın ticaretine geçtiğini gösterir. Şu an, tersi fenomen ETH’de oluyor.

Pin