129.699 Bitcoin Piyasaya Boşaltılabilir! “Bu Seviyeler Bekleniyor”

MicroStrategy, 2022’nin ikinci çeyreğinde Bitcoin varlıklarında 917,8 milyon dolarlık nakit dışı dijital varlık değer düşüklüğü aldı. Bir BTC balinası olan Michael Saylor, halka açık firmanın CEO’luğundan istifa etti. Ardından icra başkanı görevini yürütmeye başladı. Analistler, firmanın Tesla’nın ayak izlerini takip edeceğinden korkuyor. Tesla, geçtiğimiz haftalarda portföyündeki milyonlarca dolarlık BTC’yi piyasaya boşaltmıştı.

Bitcoin fiyatı büyük bir çöküş yaşayabilir

Bitcoin fiyatı, arka arkaya beş günlük düşüşün ardından dar bir aralıkta dalgalanmaya başladı. Bu nedenle BTC sahipleri, lider kripto para biriminin bir sonraki adımda nereye gideceğinden emin değil. Bitcoin’in halka açık en büyük balinası MicroStrategy, yakın zamanda bir duyarı yayınladı. Şirket, 2022’nin ikinci çeyreğinde Bitcoin varlıklarından 917,8 milyon dolarlık nakit dışı dijital varlık değer düşüklüğü aldı. İlginç bir şekilde, MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, şirketin CEO pozisyonundan istifa etti. Ardından yönetim kurulu başkanlığı görevine geçiş yaptı. BTC maksimalistinin bu hareketi, odağı BTC edinimi ve firmanın hisselerine kaydırma girişimi olarak tanımlıyor. Bu arada, Saylor’un yerine MicroStrategy’nin CEO’luğunu Phuong Le aldı.

Pin

Bilançosunda Bitcoin bulunan bir başka lider şirket Tesla’ydı. Tesla, nakit toplamak için Bitcoin varlıklarının yaklaşık %75’ini geçtiğimiz haftalarda sattığını duyurdu. Analistler, MicroStrategy’nin de buna benzer bir BTC satışı yapıp yapmayacağını değerlendiriyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere MicroStrategy, yaklaşık 2.97 milyar dolar değerinde yaklaşık 129.699 BTC’yi portföyünde tutuyor. MicroStrategy’nin yakın zamanda Bitcoin’lerini satmaya başlaması mümkün. Bu olursa, dolaşımdaki kripto paraların sayısı %1’e yakın artacak. BTC’nin dolaşımdaki arzında böyle bir artış, artan satış baskısına neden olma potansiyeli taşıyor. Bu nedenle, BTC fiyatı MicroStrategy’nin varlıklarını satmasına bağlı olarak çöküş yaşayabilir.

MicroStrategy BTC cüzdanını boşaltacak mı?

MicroStrategy’nin henüz bir Bitcoin satışı açıklamadığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte analistler, firmanın BTC varlıklarındaki olası bir düşüşün etkisi hakkında spekülasyon yapıyor. Bazılarına göre MicroStrategy’nin, mevcut düşüşlerde Tesla’ya benzer bir yatırım stratejisi izlemesi mümkün. Bir kripto analisti olan Adriano Feria, MicroStrategy’nin Tesla’nın ayak izlerini takip etmesini bekliyor. Ona göre dev firmanın BTC varlıklarını piyasaya boşaltması sadece an meselesi. MicroStrategy CFO’su Andrew Kang, Bitcoin’in fiyatı düşmeye devam ederse, teminat gereksinimlerini karşılamak için 85.000 BTC’nin mevcut olduğunu doğruladı. Şirket, Bitcoin’i BTC başına ortalama 30.664 dolar maliyetle satın aldı. Bu nedenle, sahip olduğu her bir BTC’de gerçekleşmemiş yaklaşık 8.000 dolarlık bir kayıp var.

Pin

MicroStrategy’nin sonraki hamlesi Bitcoin sahipleri için çok önemli

MicroStrategy, BTC’de yaklaşık 3 milyar dolar tutan halka açık bir BTC balinası. Bu nedenle, Bitcoin sahipleri ve tüccarları Michael Saylor’un bir sonraki hamlesiyle yakından izliyor. Ayrıca, firmanın “Satın Al ve HODL et” stratejisi doğrultusunda BTC satın almaya devam edip etmeyeceğini yakından izliyorlar. Michael Saylor, Bitcoin’i şirket bilançolarında tutmayı popülerleştirmek kredilendirilen bir BTC maksimalisti ve ünlüsüdür. MicroStrategy’nin BTC üzerindeki bahsi, fiyat düşüşünün ışığında ters gitti. Ancak, şirket 129.699 BTC stoğu tutmaya devam ediyor. Önde gelen bir kripto analisti olan Pentosh1, Bitcoin’in 22.000 doların üzerinde olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, varlığın büyük bir fiyat düşüşü riski altında olduğunu iddia ediyor. BTC, yazının yazıldığı sırada 23.477 dolardan el değiştiriyor.

Pin