2 Büyük Kripto Para Cüzdanı da Hacklendi! Neler Oluyor?

Kripto para piyasası, çoğunlukla Solana ve Ethereum kullanıcılarını etkileyen endişe verici bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Saldırı, kullanıcı fonları doğrudan gözetimsiz mobil cüzdanlarından çalındığı için gerçekleşti. Bu, milyonlarca kullanıcının tehlikede olabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca, Trust ve Phantom cüzdanlarının bilgisayar korsanları için yeni hedefler olduğu anlamına geliyor. İş analitiği profesörü Adam Cochran, olayları kendi bakış açısıyla değerlendirdi.

2 Kripto para cüzdanı saldırıya uğradı

Uzmana göre saldırının, güvenliği ihlal edilen bir mobil cüzdanın veya belirli uygulamalarda kötü depolanmış özel anahtarların sonucu olması mümkün. İlk hipotezi, neredeyse hiçbir Ethereum kullanıcısının saldırının kurbanı olmaması nedeniyle ortaya çıktı. Cochran’ın tezi, fonlarını kaybeden kullanıcıların çoğunluğunun Solana yatırımcıları veya tüccarları olduğu gerçeğine dayanıyordu. Dengesizliğin arkasındaki ana neden, Ethereum’daki mobil Solana kullanıcılarının sayısına kıyasla önemli ölçüde düşük olan mobil cüzdan kullanıcılarının sayısına bağlıdır. İlginç bir şekilde, kripto para fonları çalınan kurbanların çoğu IOS tabanlı cüzdan uygulamaları kullanıyordu.

Pin

Tahminlerini yayınladıktan sonra Cochran, mağdurlardan birçok geri dönüş aldı. Buna göre kullanıcılar, sorunun sadece IOS’ta değil, Android tabanlı cüzdanlarda da olduğunu bildirdi. Solana Labs geliştiricileri, çoğu Trust Wallet kullanıcısının kripto para cüzdanlarının anahtarlarını Slope Web3 uygulamasına aktardı. Geliştiriciler, bu durumun kontaminasyonun kaynağı olabileceğini doğruladı. Buna göre bilgisayar korsanları, özel anahtarları kullanıyor. Ayrıca, Trust veya Phantom dahil diğer herhangi bir cüzdandaki fonlara doğrudan erişim elde edebiliyor. Şu anda geliştiriciler, ağdaki ihlalleri ve diğer güvenlik sorunlarını aramaya devam ediyor.

8 milyon dolar çalındı

Raporlara göre hackerler, 7500’den fazla Solana tabanlı cüzdandan yaklaşık 8 milyon dolar çaldı. Saldırıya uğramış cüzdanların listesi, Phantom, Slope ve TrustWallet gibi projeleri içeriyor. Bu olay Solana’yı kripto hackinin en son hedefi haline getirdi. Ancak Solana’nın ekibi, etkilenen 7.767 cüzdan için bir anket başlattı. Mühendislerinin hala temel nedeni araştırdığını da sözlerine ekledi. Solana’ya göre, istismar hem mobil hem de uzantılardaki Slope ve Phantom cüzdanlarını etkiledi. Ardından ekip, kullanıcıların donanım cüzdanlarını kullanabileceğine vurgu yaptı. Ancak, kullanıcıların donanım cüzdanında tohum cümlelerini kullanmalarına gerek olmadığını da sözlerine ekledi. Boşaltılan cüzdanlar, tehlikeye atılan ve terk edilen olarak sınıflandırılmalıdır.

Pin

SOL fiyatı ne oldu?

Bu arada Solana fiyatları son 24 saatte %5’ten fazla düştü. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SOL, yazım sırasında 38.49 dolarlık bir ortalama fiyattan işlem görüyor. Kripto paranın 24 saatlik işlem hacmi %75 artarak 1,91 milyar dolara ulaştı. DeFi uzmanı Foobar, Solana özel anahtarının ele geçirildiğini bildirdi. Saldırganlar hem Solana (SOL) hem de SPL tokenlerini (USDC) çaldı. Bunun 6 aydan uzun süredir etkin olmayan cüzdanları etkilediğini de sözlerine ekledi. Olayda hem Phantom hem de Slope cüzdanları boşaldı.