2 Kripto Para Yasası Masada: Bu Hafta Onaylanabilir!

Brezilya ve ABD’den iki farklı kripto para yasası geçiyor. ABD Senatörleri, kripto düzenlemesi üzerinde CFTC‘nin yetkilerini arttırmayı planlıyor. Brezilya Parlamentosu ise bu haftada Bitcoin yasasını oylayacak.

Yeni yasa tasarısı, CFTC’ye kripto para birimleri düzenleme konusunda daha fazla yetki veriyor

Dünyanın dört bir yanından finans otoriteler kripto para düzenlemeleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ABD Senatosu komitesi kripto paraları emtia düzenleyicisinin yetkisi altına sokacak bir yasa tasarısı önermeyi planlıyor. Tasarı geçerse, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kriptolar üzerinde daha fazla kontrole sahip olacak. The Wall Street Journal’ın 3 Ağustos tarihli raporuna göre, senatonun planı ile Bitcoin ve Ethereum CFTC’nin radarı altına alacak.

Pin

Tasarı, bazı kripto paralar için geçerli olan “dijital emtia”yı içerecek şekilde bir emtia tanımını değiştiriyor. Örneğin Bitcoin ve Ethereum, menkul kıymetler hariç tutulurken emtia tanımına dahil olacak. Tasarı ayrıca dijital emtia komisyoncuları, dijital emtia emanetçileri, dijital emtia satıcıları için yeni kategoriler getiriyor ve bunların Komisyona kayıt olmalarını gerektiriyor. Senatör Stabenow konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Düzenleyici boşlukları kapatıyoruz ve bu piyasaların müşterileri koruyan ve finansal sistemimizi güvende tutan basit kurallar altında çalışmasını şart koşuyoruz.

Brezilya yeni Bitcoin yasasını oylayacak

Piyasadaki artan ilgiyi göz önünde bulundurarak, Fintech’ler, geleneksel bankalar ve bireysel sektöründeki şirketler, kripto para birimleriyle bağlantılı ürünlerin lansmanını artırdı. Konu, Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto’nun da gündeminde. Örneğin Neto Haziran ayında, ülkedeki sektörün düzenlenmesi için önerileri duymak için Rio’da bir etkinliğe katıldı.

Pin

Son haberlere göre, Brezilya Meclis Başkanı bu haftanın gündeminin kripto paraların düzenlenmesi olacağını söyledi. Herhangi bir tasarının onaylanıp onaylanmayacağı şu anda net değil. Önerilecek yasaların onaylanması durumunda düzelmeler için gerekli fonlar toplanacak. Daha önce, Neto, kripto paraları düzenlemelerin karmaşık olduğunu söyleyip doğrudan kurallar getirmenin uygun olduğunu söylemişti.