2022’de Yatırım Yapılacak En İyi 10 Metaverse Coin!

Metaverse, artık her yerde karşılaştığımız bir terim haline geldi. Haberlerde, sosyal medyada ve hatta yemek masasında. Bununla birlikte Metaverse ana akım olmaktan hâlâ çok uzak. Ancak, teknoloji ve kripto yatırımcılarının dikkatini hızla çekmeye devam ediyor. Bu nedenle, Metaverse coin projeleri, 2022 için henüz potansiyeline erişmemiş bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

2022’deki en iyi 10 Metaverse coin

Metaverse coin projeleri diğer kripto paralara göre oldukça yenidir. Sonuç olarak, token fiyatları oldukça düşüktür. Çoğu durumda 1 doların çok altında ve bazılarında 1 sentin altında bile fiyat bulunabilmektedir. Bu, hemen hemen herkes için yatırım fırsatı sağlar. Ancak, satın alınabilmesi, tüm projelerin verdiğiniz paraya değdiği anlamına gelmez. Kriptokoin.com olarak bu makalede, analistin 2022’de büyük kazançlar beklediği 10 Metaverse coin projesini derledik.

Pin

ApeCoin (APE)

APE, bir ERC-20 tokenidir, yani Ethereum Blockchain bulunur. Bir yönetişim ve hizmet tokeni olarak, sahiplerinin Ape ekosisteminin yönetimine katılmalarına izin verir. Ayrıca onlara, sadece ApeCoin sahiplerine sunulan oyunlara ve diğer ürün ve hizmetlerine erişme imkânı sağlar. ApeCoin, Bored Apes Yacht Club NFT’lerini yaratan Yuga Labs’ın Metaverse’si olan Otherside için Metaverse coin olarak çalışır. Fortune’un bildirdiğine göre, Yuga Labs kısa süre önce bir arazi satışından yaklaşık 320 milyon dolar topladı. Satışlar, APE token sahiplerinin Otherside’da arsa satın almasına izin veriyordu. Bununla birlikte Otherdeeds adı verilen arsa NFT’lerinin basımında sorunlar ortaya çıktı. APE’nin fiyatı, satışın açıklandığı tarihte 26 dolardan Haziran ayında 3,49 dolara düştü. Bununla birlikte, Otherside Metaverse demosu, tokende bir fiyat artışına neden oldu. ApeCoin’in 13 Ağustos itibariyle fiyatı 6,95 dolar.

Sandbox (SAND)

Metaverse coin projesi Sandbox etkileyici bir performans gösterdi. Platformun yerel tokeni SAND, 2021 boyunca sürekli olarak yükselişteydi ve 2021’in son çeyreğinde 1 dolar işaretini geçti. Ardından, geçen Kasım ayında yukarı yönlü hareketini 8,40 dolara kadar sürdürdü. Ancak fiyat o zamandan beri bir düşüş yaşadı. 2022’nin Haziran ayındaki en düşük seviyesinden yaklaşık %63 artışla 1,32 dolara oturdu. Bir VR yönü ile bu proje metaverse vizyonunu gerçekleştiriyor. Sandbox aslında bir oyundur. Atari gibi oyun markalarının desteğine sahiptir. Buna ek olarak Lionsgate, yakın zamanda “Hellboy” temalı bir Metaverse hedefi oluşturmak için The Sandbox ile ortaklık kurdu. Sonuç olarak Tony Hawk orada bir kaykay parkı inşa edeceğini duyurdu. Ethereum ağında çalışan bu Metaverse’de SAND, NFT oluşturma gibi çeşitli amaçlarla kullanılıyor.

Pin

Decentraland (MANA)

Popülerlik açısından Decentraland, haberlerde sıkça yer alan bir Metaverse coin projesidir. Bu kısmen, platformun yerel tokeni MANA için önemli kazanımlara yol açan NFT çılgınlığından kaynaklanıyor. Birçok NFT sahibi, platformu NFT’lerini göstermek için kullanmaya başladı. Ancak bu metaverse platformundaki tek şey NFT’ler değil. Bu evrende, sanal arazi satın alabiliyor, sanal oyunlar ve diğer dijital varlıklar yaratabiliyorsunuz. Lüks ürün ve sanat komisyoncusu Sotheby’s, Decentraland’da bir arsa satın aldı. Ardından bu arsaya, Londra ofislerinin bir kopyasını oluşturdu. Bu, büyük şirketlerin bile Metaverse projelerine baktığını gösteriyor. MANA, yılın başından bu yana önemli ölçüde düştü. Ancak bir yıl öncesine göre %31 arttı.

Highstreet (HIGH)

Highstreet, en azından metaverse uygulamaları açısından potansiyel taşıyan, sanal gerçeklik desteğine sahip ilginç bir Metaverse projesidir. Birincisi, Metaverse coin HIGH’ı kullanarak bu sanal evrendeki şeyler için alışveriş yapabilirsiniz. Bazı Shopify mağazaları halihazırda platforma entegre. Projede oyun oynama özelliği mevcut ve radarında NFT’ler de var. Bu nedenle teknoloji ve kripto trendleriyle güncel duruyor. Dahası, HIGH artık Coinbase borsasında işlem görüyor. Proje, teknoloji şirketi HTC’den destek aldı ve Ağustos 2021’de 5 milyon dolar topladı. Ağustos 2022 itibariyle piyasa değeri 24,9 milyon doların üzerinde.

Pin

Floki Inu (FLOKI)

Evet, Floki Inu başka bir meme tabanlı kripto para birimidir. Ancak, özellikle düşük değerli kripto para birimleri arayanlara hitap eden bir Metaverse coin olmak için çalışıyor. Para birimine, Elon Musk’ın Shiba Inu cinsindeki köpeğinin adını verdiler. Bu, aynı zamanda başka bir kripto projesinin adı. Projenin web sitesi, meme’leri gerçek dünyadaki kullanım örnekleriyle birleştirmeyi hedeflediğini söylüyor. Ayrıca bir oyun ve NFT pazarının yanı sıra eğitim platformu başlatacağını da söylüyor. Bu, hâlâ yapım aşamasında olan bir projedir. Ancak mevcut durumu, insanların FLOKI tokenlerini satın almasını engellemiyor. Floki Inu’nun 141,31 milyon dolarlık bir piyasa değeri var ve 12 Ağustos itibariyle 0,000015 dolardan satış yapıyor.

Metahero (HERO)

Metahero, gerçek dünyadaki nesnelerin ve insanların yüksek çözünürlüklü avatarlarını 3D tarama kullanarak yaratma etrafında dönen yeni bir Metaverse projesidir. Şirket, Doha’da nesneleri tarayan ve Metahero evreni için dijital, 3D formlarını oluşturan bir tarama odası bile kurdu. Metahero, bu amaçla Wolf Studio ile de ortak oldu. Yerel tokeni olan Metaverse coin HERO, Ağustos 2022 itibariyle 44.3 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahiptir. Bu, listedeki diğer tokenlerden nispeten daha küçük olduğunu gösterir. Ancak, bunun nedeni başarısızlık değil, projenin çok yeni olmasıdır. Metahero’nun yıllık performansı %43 düşüşte. Bu listedeki birçok kişi geçen ay bir miktar ralli gördü. Ancak, diğer alt kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında HERO, çizginin dışında değil. CEO Rob Gryn, diğer Metaverse projesi Everdone ile geçtiğimiz ay çeşitli iş birlikleri yaptı. Bu, Metahero fiyatını destekleme potansiyeli taşıyor.

Pin

Terra Virtua Kolect (TVK)

Terra Virtua Kolect, NFT’lerin var olmadığı 2017 yılına kadar uzanan bir projedir. Ancak, şimdi tamamen NFT’lerle ilgili bir sanal ortam olarak çalışıyor. Yerel token TVK’yi kullanarak diğer üyelerden NFT’ler oluşturma, satma ve satın alma yoluna gidebilirsiniz. Bu proje NFT’lere bağlı olduğundan, NFT yatırımındaki artış göz önüne alındığında büyük bir potansiyele sahiptir. CoinMarketCap’e göre platform web, PC ve artırılmış gerçeklik/VR ortamlarıyla uyumludur. Terra Virtua, kısa süre önce pazarının sürdürülebilirliğini artırmak için Cardano ağına entegre oldu. TVK piyasa değeri şu anda 40,98 milyon doların üzerinde. Ayrıca, yıllık performansı geçen aya göre bir gelişme olan %70,8 düşüşte. Bununla birlikte, NFT oyunu Kawaii Adaları ile yakın zamanda yapılan bir ortaklık gibi yeni gelişmeler, kullanıcı tabanını artırma potansiyeli taşıyor.

Star Atlas (ATLAS)

Star Atlas, çarpıcı grafikler sunan bir oyuna dayanan Metaverse projesidir. Oyun, oyuncuların son derece fütüristik bir ortamda toprakları fethedip kaynak toplayabilecekleri 2620 yılında geçiyor. Metaverse kısa bir PC üreticisi olan iBuyPower ile kullanıcı tabanını genişletmesi beklenen bir anlaşmada ortaklık kurdu. Star Atlas, oyun oynayarak kazanılan bir metaverse coin olan ATLAS’ı da içeriyor. Bunu, oynadıkça ve bir şeyler başardıkça para kazandığınız bir oyun olarak düşünün. Yani oyun oynayarak para kazanmanız mümkün. ATLAS, Ethereum tabanlı projelere kıyasla düşük işlem ücretlerinin avantajını sağlayan Solana’ya dayanmaktadır. Piyasa değeri 16,9 milyon dolar ve kripto para 0,0078 dolardan işlem görüyor.

Pin

Enjin (ENJ)

Oyunlarda çok sayıda Metaverse coin göreceksiniz ve Enjin de bir istisna değil. Enjin, daha sonra oyunda ilerlemenize yardımcı olacak varlıkları satın almak için kullanabileceğiniz yerel token ENJ’yi “basabileceğiniz” Metaverse tarzı bir oyun ortamıdır. İlaçtan karakterinizin özelliklerini geliştirmeye kadar oyundaki her şey ENJ ile ödenir. Yani aynı zamanda bir pazar yeri gibidir. Enjin, Ethereum ağına dayanıyor ve 621,7 milyon dolar değerinde piyasa değerine sahip. Proje, kısa süre önce Polkadot’ta 100’den fazla oyun ve uygulamayı kullanıma sunan ilk NFT parachain’i piyasaya sürdü. Mayıs ayında benzersiz cüzdan sayısı 500.000’e ulaştıktan sonra Enjin, Enjin Wallet 2.0’ın beta testine başladı.

Epik Prime (EPIK)

Epik Prime, tamamen NFT’lerle ilgili hale gelen bir Metaverse projesidir. Kripto para birimi EPIK, PancakeSwap, Hotcoin Global, KuCoin ve Huobi Global’de mevcuttur. CoinMarketCap’e göre Epik’in 300’den fazla oyun müşterisi var. Ayrıca, NFT koleksiyonlarını ve deneyimlerini Warner Music ve Universal gibi şirketlere lisanslıyor. Sonuç olarak, son birkaç aydaki çöküşten sonra geri dönmesinin muhtemel olduğunun sinyalini veriyor. EPIK daha geçen yıl piyasaya sürüldü ve 4.9 milyon dolarlık bir piyasa değeri var. Bu, bu listedeki açık ara en küçük Metaverse coin projesidir. Ancak büyük şirketlerden gelen benimsenmeleri dikkate almaya değer.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!