5 Büyük Tahmin: Bitcoin ve Bu Altcoinler Gelecekte Ne Olacak?

Uzun vadeli tahminler yapmak herkesin bildiği gibi zordur, ancak bunlar iyi düşünce deneyleridir. Bir yıl temel değişiklikler için çok kısa bir süredir. Ancak, her şeyin baştan sona değişmesi için beş yıl yeterlidir. Peki önümüzdeki 5 yılda Bitcoin ve altcoinler ne olacak? Kripto para piyasası nasıl bir şekil alacak?

Bitcoin ve altcoinleri gelecekte ne bekliyor?

Analistlerin, önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleşmesini beklediği, en beklenmedik ve çirkin olayları araştırdı. Bazıları Metaverse’yi, bazıları ise Bitcoin ile altcoin’leri ilgilendiriyor. Biz de Kriptokoin.com olarak bu makalemizde, analistlerin araştırmalarıyla elde ettiği 5 tahmini derledik.

Pin

Metaverse yükselmeyecek

Metaverse sıcak bir konudur. Ancak çoğu insan gerçekte ne içerdiğine dair en ufak bir fikre bile sahip değildir. Metaverse, sürekli olarak var olan, gerçek zamanlı olarak çalışan, herhangi bir sayıda kullanıcıyı barındıran, kendi ekonomisine sahip, katılımcıların kendileri tarafından oluşturulan bir sanal dünyadır. Bu sanal dünya, birlikte çalışabilirlik ilkesi ile karakterize edilen bütünsel bir dijital evrendir. Oyunlar, video konferans uygulamaları, sürücü ehliyeti vermeye yönelik hizmetler gibi çeşitli uygulamaları barındırır. Bununla birlikte, diğer gerçek dünya temaları, teoride bu alana entegre edilebilmektedir. Ancak Metaverse hiçbir zaman her ihtiyacı karşılayamayacaktır. Bu alana bazı hizmetleri dahil etmek için hiçbir neden yoktur. Bahsi geçen hizmetler, operatörlerinin üzerlerindeki kontrolden vazgeçme konusundaki isteksizlikleri nedeniyle izole kalacaktır.

Ek olarak Metaverse’nin dikkate alınması gereken teknik bir yönü mevcuttur. 1980’lerin ve 90’ların cyberpunk kültürü, Metaverse’nin tamamen katılım anlamına geldiğini varsayıyordu. Böyle bir katılım, artık yalnızca sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılmasıyla mümkün olarak algılanıyor. VR donanımı her yıl daha iyi hale geliyor, ancak beklediğimiz gibi değil. Buna göre VR, oyuncular arasında bile niş bir fenomen olmaya devam ediyor. Sıradan insanların büyük çoğunluğu, büyükannelerini aramak veya bir borsada kripto para satmak için asla bu tür gözlükleri takmazlar. Gerçek katılım, akıllı kontakt lensler veya Neuralink gibi teknolojik bir atılım gerektiriyor. Bu teknolojilerin bundan beş yıl sonra yaygın olarak kullanılması pek olası değil gibi duruyor.

Pin

Cüzdanlar “süper uygulamalar” olacak

Aktif bir merkeziyetsiz finans (DeFi) kullanıcısı bu günlerde düzinelerce protokolle uğraşmak zorunda kalıyor. Cüzdanlar, arayüzler, borsalar, köprüler, kredi protokolleri gibi yüzlerce proje var. Ayrıca, bu projelerin sayısı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Böyle bir dizi teknolojiyle yaşamak zorunda kalmak, ileri düzey kullanıcılar için bile elverişsizdir. Kitlesel benimsenme beklentilerine gelince, böyle bir durum daha da kabul edilemezdir. Sıradan kullanıcı, sınırlı sayıda evrensel uygulama aracılığıyla maksimum sayıda hizmete erişilebilmeyi ister. 

En uygun seçim, cüzdanlarına entegre oldukları zamandır. Depolama, değiş tokuş, diğer ağlara aktarma, stake etme gibi tüm işlemler tek bir arayüz kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Yani, bu tür hizmetlere erişmek için düzinelerce farklı siteyi ziyaret etmeye ne gerek var? Görünüşe göre kullanıcılar, hangi borsayı veya köprüyü kullandıklarıyla ilgilenmiyor. Sadece güvenlik, hız ve düşük gas ücretlerine dikkat ediyorlar. Bu nedenle, Önemli sayıda DeFi protokolü, sonunda popüler cüzdanlara ve arayüzlere hitap eden arka uçlara dönüşecek. Sonuç olarak kripto cüzdanları, birçok işlemi tek bir platformda yapmanızı sağlayan özellikler kazanacak.

Pin

Bitcoin, dolar gibi bir para birimi olacak

Paranın üç ana rolü vardır. Bunlar; bir ödeme aracı, bir değer deposu ve bir hesap birimi olarak hareket etmektir. Başta stablecoin’ler olmak üzere birçok kripto para, ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Bitcoin (BTC) kripto para birimleri arasında değer deposu olarak fayda sağlamaktadır. Ancak ABD doları dünyadaki ana hesap birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin dahil her şey dolar cinsinden değerleniyor. BTC için gerçek zafer, kripto para birimleri bir hesap birimi rolünü üstlendiğinde ortaya çıkacak. Bitcoin şu anda bu rol için ana aday. Böyle bir zafer, büyük bir zihinsel değişim anlamına gelecektir.

Bunu mümkün kılmak için gereken bazı şeyler var. Dolar ve euroya duyulan güvende keskin bir düşüş, kripto para birimlerinin temel bir hesap birimi rolünü üstlenmesi için bir ön koşuldur. Batılı yetkililer, itibari para olarak trilyonlarca dolar basıyor. Böylece, anormal derecede yüksek enflasyona izin vererek, yüz milyarlarca egemen ülkenin rezervini zor duruma sokuyor. Bu nedenle, söz konusu güveni baltalamak için zaten çok şey yapıyorlar. Küresel ekonomide ortaya çıkacak daha fazla kriz, BTC’nin ana para birimi haline gelmesinin önünü açma potansiyeli taşıyor.

Pin

En iyi 50 altcoin’in en az yarısı çökecek

En iyi kripto para birimleri listesinin kökten değişme olasılığı yüksek. Ethereum Classic (ETC) gibi zombi altcoin’ler listeden çıkacak. Ayrıca, şu anda sarsılmaz konumlara sahip görünen bazı projeler sadece düşmeyecek, aynı zamanda tamamen ortadan kalkacak. Bununla birlikte, bazı stablecoin’ler kesinlikle batacak. Yerlerine yenileri gelecek. Cardano (ADA) resmi olarak yaşayan bir ceset. Bu nedenle, listeden aşağı kayacak. Proje acı verici bir şekilde yavaş ilerliyor. Geliştiriciler bunu yalnızca sorunlu olarak görmekte başarısız olmakla kalmıyor. Bunu bir fayda olarak görüyorlar.

Kripto piyasası coğrafi hatlar boyunca parçalanacak

Kripto para birimleri varsayılan olarak küreseldir. Acak bireysel devletlerin etkisine karşı savunmasız değildirler. Devletin her zaman bir avantajı ve ekstra bir hilesi vardır. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere; ABD, Avrupa Birliği, Çin, Hindistan ve Rusya gibi bölgeler, kripto para birimlerine katı düzenlemeler getirdi veya getirmekle tehdit ediyor. Kripto pazarının bazı ülkelerde kapanırken, diğerlerinin lehine çalışacağı bir geleceği hayal etmek zor değil. Zaten böyle bir gelecekte yaşıyoruz, en azından bir dereceye kadar.