ABD TÜFE sonrası, Disney, ÜFE, işsizlik başvuruları, IEA – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD hisse senetleri, beklenenden daha zayıf gelen enflasyon raporunun ardından Disney ‘in abone artışının da yardımıyla yükselişle açılmaya hazırlanıyor. Yeni üretici fiyatları ve işsizlik başvuruları verilerinin açıklanması planlanırken IEA verileri ham petrol piyasasında arz sıkışıklığına işaret ediyor.

İşte 11 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Enflasyon iyimserliği abartıldı mı?

Yatırımcıların, ABD Merkez Bankası üzerindeki para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırma baskısını hafiflettiği şeklinde yorumladıkları Çarşamba günkü tüketici enflasyonu verilerinin etkisiyle, Perşembe günü risk algısı yükselişe geçti. TÜFE beklenenin altında geldi.

Yatırımcılar, Eylül ayında Fed’in daha önce 75 baz puanlık bir artış yapmasını beklerken şimdi 50 baz puanlık bir artış yapacağı yönünde fiyatlandırıyor.

Ancak aceleci davranıyor olabilirler.

Fed’in politika yapıcıları, açıklamanın ardından yaptıkları konuşmalarda bu iyimserliği azaltmaya çalıştı.

Fed’in enflasyon konusunda “zafer ilan etmekten çok ama çok uzak” olduğunu söyleyen Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nın dışında San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de “zafer ilan etmek” için çok erken olduğu uyarısında bulunurken Chicago Fed Başkanı Charles Evans enflasyonun hâlâ “kabul edilemez” derecede yüksek olduğunu belirtti.

Sonuç olarak enflasyon Haziran ayındaki %1,3’lük artışın ardından Temmuz ayında aylık bazda yatay seyretmiş olsa da bir yıl öncesine kıyasla hâlâ %8,5 ile yüksek. Ve bu yine de kabul edilemez.

2. Disney yayıncılık yarışında liderliği ele geçirdi

Walt Disney (NYSE:DIS), Çarşamba günü açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarında yayın hizmetinin toplam 221 milyon müşterisi olduğunu raporlayarak Netflix’i (NASDAQ:NFLX) geride bıraktı ve küresel yayın rekabetinde liderliği ele geçirdi.

Disney, izleyicilerin geleneksel kablolu yayın ve televizyon yayınından çevrimiçi izlemeye geçtiğini fark ederek 2017 yılında Netflix’e rakip olacak bir yayın hizmeti kurmaya başladı.

Eğlence devi, çeyrek dönemde toplam Disney+ aboneliğinin 152,1 milyona yükseldiğini söyledi. Hulu’nun 46,2 milyon ve ESPN+’nın 22,8 milyon abonesi ile birlikte 221 milyonu aşan bu toplam abone sayısı, uzun süredir lider olan Netflix’in 220 milyon abonesini geride bıraktı.

Bu popülerlik, halk yükselen enflasyonla mücadele ederken bile Disney+ veya Hulu’yu reklamsız izlemek isteyen müşteriler için Disney’e fiyat artışı planlama özgürlüğü verdi.

Bununla birlikte şirket, Hindistan’daki kriket haklarını kaybetmesini gerekçe göstererek Disney+ müşterileri için uzun vadeli abone tahminini, Eylül 2024 sonuna kadar 215 milyon ila 245 milyon arasına düşürdü. Bu rakam Disney’in daha önceki tahmini olan 230 milyon ila 260 milyonun altında.

3. Hisse senetleri yükselişe geçti; Disney yükseliyor

ABD borsaları Perşembe günü marjinal bir yükselişle açılacak ve beklenenden daha zayıf gelen enflasyon raporunun etkisiyle bir önceki seansta yaşadığı sert yükselişi sürdürecek.

Dow Jones vadeli işlemleri 105 puan, S&P 500 vadeli işlemleri %0,3 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,2 artış gösterdi.

Wall Street’in ana endeksleri Çarşamba gününü güçlü artışlarla kapattı; birinci sınıf Dow Jones Industrial Average 500 puanın üzerinde yükseldi, S&P 500 %2,1 değer kazandı ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, %2,9 yükselerek kapanışını Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyede yaptı.

Perşembe günü hissiyatı destekleyen gelişme, Çarşamba günü Disney’den gelen güçlü sonuçlar oldu ve eğlence devinin hisseleri piyasa öncesinde %7’nin üzerinde artış gösterdi.

Kazanç sezonu Perşembe günü Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN), Warby Parker (NYSE:WRBY) ve Poshmark (NASDAQ:POSH) ile devam ediyor.

Öne çıkan diğer şirketler arasında Sonos (NASDAQ:SONO) ve Bumble (NASDAQ:BMBL) yer alırken her iki şirket de tüm yıl için beklentilerini düşürdükten sonra piyasa öncesinde büyük düşüşler yaşadı.

4. ÜFE ve ilk işsizlik başvuruları verileri bekleniyor

Çarşamba günkü TÜFE raporunun heyecanından sonra yatırımcılar enflasyonist baskıların azaldığını teyit etmek için Temmuz ayı ÜFE’nin açıklanmasını bekleyecek.

Üretici fiyatları Haziran ayında aylık bazda %1,1 yükselişle beklenenden daha fazla arttı ancak enerji fiyatlarındaki olağanüstü artışların stabilize olmasıyla Temmuz ayında sadece %0,2 yükselmiş olması bekleniyor. Böylece yıllık artış yine de %10,4’e tekabül etmiş olurken bir önceki ay görülen %11,3’lük oranın altında kalmış olması anlamına gelecek.

ÜFE rakamı TSİ 15.30’da haftalık ilk işsizlik başvuruları ile aynı saatte açıklanacak.

İşsizlik yardımına ilk kez başvuruda bulunan Amerikalı sayısı, geçen hafta 6.000 artarak 260.000’e yükseldi ve bu da iş gücü piyasasında bir miktar yavaşlama olduğunu gösteriyor.

Bu yavaşlamanın devam etmesi ve yeni işsizlik başvurularının sayısının 263.000’e yükselmesi bekleniyor.

5. Petrol yükselirken IEA, Rusya’nın üretiminde düşüşe işaret ediyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayımlanan bir raporun ardından arz sıkışıklığına ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesiyle, ham petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi.

Paris merkezli hükümetler arası kuruluşun sunduğu piyasa raporuna göre Avrupa Birliği’nin ithalat yasağının yürürlüğe girmesiyle birlikte Rusya’nın petrol üretimi önümüzdeki yılın başından itibaren yaklaşık %20 düşecek ve 2023’ün başına kadar günde 2 milyon varile yakın bir üretim durdurulmuş olacak.

Piyasa arz-talep görünümü konusunda henüz bir fikir birliğine varamadığı için petrol yön bulmakta zorlanıyor.

Perşembe günü ödeme anlaşmazlığının çözüme kavuşturulmasıyla güney Druzhba ağı ile Rusya’dan Avrupa’ya gelen akışların yeniden başlaması üzerine piyasa geriledi.

Enerji Bilgilendirme Dairesinin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 5,5 milyon varil arttı. Bu, ABD petrol stoklarında üst üste ikinci hafta, beklenmedik büyüklükte yaşanan bir artış olup dünyanın en büyük tüketicisinde talebin zayıfladığına işaret ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,2 artışla 93,00 dolardan işlem görürken Brent ham petrol %1 artışla 98,39 dolardan işlem gördü.