ABD TÜFE, Tesla’nın hisse satışı, Disney sonuçları, EIA stok raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Günün ilgi odağında, ABD’nin son tüketici fiyat verileri ve bunun Fed’in düşüncesi üzerindeki potansiyel etkisi olacak. Disney ‘in üçüncü çeyrek sonuçları ve resmi ham petrol stok rakamları paylaşılacakken Elon Musk’ın daha fazla Tesla hissesi satması da elektrikli otomobil üreticisini gündeme getirecek.

İşte 10 Ağustos Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD TÜFE’si mercek altında

Yatırımcıların Çarşamba günü ilgisi, Fed’in gelecekteki faiz artışları konusundaki düşüncelerinde önemli bir rol oynaması beklenen Temmuz ayı ABD tüketici fiyat endeksinde olacak.

ABD TÜFE’si TSİ 15.30’da açıklanacak ve Haziran ayındaki %1,3’lük artışın ardından geçen ay %0,2 artış göstermesi bekleniyor. Bu da Haziran ayında %9,1 olan yıllık artışın %8,7’ye düşmüş olabileceği anlamına geliyor.

Bu, büyük ölçüde benzin maliyetindeki sert düşüşün etkisiyle, 2005 yılından bu yana fiyat artışlarında aylık bazda görülen en büyük yavaşlama olsa da raporun temel enflasyon baskılarının hâlâ yüksek olduğunu göstermesi muhtemel.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu yıllık çekirdek TÜFE rakamının ise %5,9 olduğu Haziran ayına göre %6,1’e yükseldiği düşünülüyor.

Fed, agresif faiz artışlarını bırakmadan önce TÜFE’de birkaç aylık düşüşe ihtiyaç duyulacağını belirtti. Bu durum, merkez bankasındaki politika yapıcıların Eylül ayında bir mega faiz artışı daha yapmamaya karar vermeleri için çok daha önemli bir düşüşe ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

2. Musk daha fazla Tesla hissesi satıyor

Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta elektrikli araç üreticisinde 6,9 milyar dolar değerinde ek hisse satmasıyla birlikte Tesla (NASDAQ:TSLA) CEO’su yasal savaşındaki kazancını artırdı.

Musk bir tweet dizisinde, Twitter’ın (NYSE:TWTR) 44 milyar dolarlık devralma işlemini tamamlamak zorunda kalması halinde acil bir hisse satışını önlemek istediğini belirtmiş, akabinde de bundan geri adım atmaya çalışmıştı.

Ekim ayında mahkemeye çıkacak olan Musk ya Twitter’ı zorla satın almakla ya da anlaşmayı iptal ettiği için yüklü bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Musk geçtiğimiz 10 ay içinde Tesla’da yaklaşık 32 milyar dolar değerinde hisse sattı ancak daha dört ay önce sosyal medya platformunu satın almak için yaptığı ilk teklifin üzerine 8,5 milyar dolarlık bir satışın ardından daha fazlasını elden çıkarma gibi bir planının olmadığını söylemişti.

3. Hisse senetleri yükselişe geçti; Roblox düşüşte

Çarşamba günü ABD borsaları, zayıf geçen bir dizi seansın ardından toparlanarak marjinal bir yükselişle açılacak. Gözler enflasyon raporunda.

Dow Jones vadeli işlemleri 65 puan, S&P 500 vadeli işlemleri %0,3 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,3 artış gösterdi.

Salı günü Wall Street’in ana endeksleri düşüşle kapanırken Micron (NASDAQ:MU), Novavax (NASDAQ:NVAX) ve Upstart’ın (NASDAQ:UPST) gelecekteki kazançlarının zayıf olacağı konusunda uyarmasının ardından geniş tabanlı S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite art arda üçüncü seansta da düştü.

Son tüketici fiyatları raporu Fed’in gelecekteki faiz oranı hareketlerini etkileyebileceğinden Çarşamba günü faaliyetlere yön verecek.

Kurumsal cephede ise Disney sonuçları başı çekiyor ancak ikinci çeyrekte kripto piyasalarındaki “hızlı ve öfkeli” düşüşe işaret ederek 1,1 milyar dolarlık büyük bir net zarar bildiren Coinbase (NASDAQ:COIN) de gündemde olacak.

Roblox (NYSE:RBLX) ikinci çeyrekte beklenenden daha büyük bir zarar bildirmesinin ardından hisseleri piyasa öncesi sert bir düşüş yaşarken Wynn Resorts (NASDAQ:WYNN), Macau Resort biriminin COVID-19 sorunlarıyla mücadele etmesi nedeniyle hayal kırıklığı yarattı.

4. Dikkatler Disney+’nın yayın abonelerinde

Üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayacak olan Walt Disney (NYSE:DIS) de Çarşamba günkü gündemlerden biri olacak.

Hindistan Premier Ligi kriket yayın haklarını kaybetmesinin ve birkaç hafta önce rakibi Netflix’in (NASDAQ:NFLX) abone rakamlarıyla göz doldurmasının ardından Disney+ yayın hizmeti ilgi çekecek.

Disney’in tema parklarına olan talebin güçlü bir şekilde geri dönmesi bekleniyor ve denizaşırı ülkelerdeki park kapanışlarından kaynaklanan 350 milyon dolarlık darbeye rağmen segment, beklentilerin üzerinde performans gösterebilir.

New York Times’ın bir raporuna göre Walmart (NYSE:WMT), üyelik hizmetine eğlence yayınlarını dahil etme konusunda Disney de dahil olmak üzere medya şirketleriyle görüştü. Bu haberin ardından yatırımcılar, bu konuda daha fazla bilgi arayışına girmiş olabilir.

5. Petrol düşüyor; EIA stok verileri bekleniyor

Ham petrol fiyatları, ABD stoklarında sürpriz bir artış görülerek dünyanın en büyük tüketicisinde talebin düşeceği yönünde endişe yaratmasının ardından Çarşamba günü düşüş yaşadı.

Amerikan Petrol Enstitüsünün Salı günü açıklanan verileri, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 2,2 milyon varil arttığını ve bunun 100.000 varil artış tahmininin çok üzerinde olduğunu gösterdi.

Böyle bir sonuç, Enerji Bilgilendirme Dairesinin (EIA) Çarşamba günü açıklanacak resmi hükümet verileriyle teyit edilirse ABD petrol stoklarında sürpriz artış yaşanan ikinci hafta olacak.

ING analistleri bir notta, “EIA’nın haftalık verileri, yüksek pompa fiyatları göz önüne alındığında ABD’deki zımni benzin talebinin bu yaz şimdiye kadar mevsimsel anlamda zayıf olduğunu gösteriyor.” dedi. “Fiyatlardaki son düşüş, bazılarının piyasayı dengede tutmak için gerekli olduğunu düşündüğü talep yıkımını sınırlayabilir.”

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 89,72 dolar olurken Brent ham petrol %0,9 düşüşle 95,47 dolara geriledi.