ABD’den gelecek istihdam verisi neden önemli?

Investing.com – Eylül ayı faiz beklentileri için bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi oldukça önemli. Yüksek enflasyon ve resesyonun yaşandığı bu süreçte istihdam piyasasında da yavaşamla olması Fed’in en son istediği şey ve sektörün güçlü kalması Eylül’de de 75 baz puan beklentilerini artırabilir.

İstihdam sektöründe güncek durum nasıl?

Bu yılın en iyi performansı Şubat ayında görüldü. 750 bin kişi ile beklentilerin oldukça üzerine çıkıldı. Mayıs ve Haziran aylarında ise 400 bin tabanı altına inildi. Temmuz beklentisi 2590 bin.

Sektördeki canlılığı en taze olarak gösteren haftalık işsizlik maaşı talepleri ise 260 bine çıkarak yılın en yüksek seviyelerine yerleşti.

Görünüm, sektörde bir miktar yavaşlamaya işaret ediyor, fakat bu yavaşlama 300 bin tabanı üzerinde kalırsa Fed için olumlu görülebilir.

Öte yandan ücret artışlarında enflasyon öncesi yükseliş isteyen Fed için bu dönemde artışlar enflasyonu desteklediği için kontrollü olması durumunda istenen bir sonuç haline geldi.

İşsizlik oranında son ayda da %3,6 olan oranın korunması bekleniyor.

İstihdam öncesi dolarda görünüm nasıl?

Hafta içinde 105 seviyesine gerileyen ABD Dolar Endeksi ardından 106,80’e çıktı, fakat istihdam öncesi baskı var ve gösterge 106 seviyesi altında işlem görüyor.

Son saat itibarıyla euro/dolar 1,02 üzerinde, dolar/TL 17,96’dan sterlin/dolar 1,2150’den işlem görüyor.

Yazar: Deniz Engin