ABD’li Şirket Bu Kripto Para İçin Konuştu: Satabiliriz!

ABD’li kripto para madencisi Marathon Digital, ikinci çeyrek raporunda kabaca 192 milyon dolar zarar bildirdi. Firmanın zararı büyük ölçüde Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşten kaynaklanıyor. Madenci masrafları karşılamak için daha fazla satabileceğini söylüyor.

Kripto para madencisi ikinci çeyrekte 192 milyon dolar net zarar bildirdi

Şirketin 2021’in ikinci çeyreğinde net zararı 109 milyon dolardı. 2022’deki Terra olayı ve ardından gelen iflasların tetiklediği satışlar, madencileri zor durumda bırakıyor. Haziran ayında ABD’nin Montana bölgesindeki yoğun fırtınada Marathon Digital’in madencilik faaliyetlerini engelledi. ABD’li madenci, doğa olayları nedeniyle 30.000’den fazla madencilik cihazını çalıştıramadı.

Pin

Teksas’taki enerji verme gecikmeleri ve Montana’daki elektrik üretim tesislerini etkileyen bakım ve hava durumu ile ilgili endişeler nedeniyle Marathon, ikinci çeyrekte 707 Bitcoin üretti ve önceki çeyreğe göre %44 düşüş gösterdi.

Durum ne kadar kötü?

Pazartesi günü şirketin kazanç çağrısında, Marathon Digital CEO’su Fred Thiel “ikinci çeyreğin genel olarak sektör ve özellikle Maraton için zor olduğunu” belirtti. Thiel durumun geçici olduğuna dair güven verici açıklamalara da yer verdi:

Bitcoin madenciliği yeni bir endüstridir ve yerleşik bir strateji yoktur. Ancak gelişimimize bakıldığında, pazar lideri olarak konumumuzu güçlendirme yolunda olduğumuz konusunda iyimseriz.

Pin

Marathon aylık Bitcoin üretiminin bir bölümünü satabilir

Marathon, 31 Temmuz itibariyle yaklaşık 236 milyon dolar değerinde 10.127 Bitcoin’e (BTC) sahip. 2022 başından Temmuz ayının sonuna kadar 2038 BTC üretti. Doğa olayları sonucunda 30 binden fazla boşta kalan madencilik ekipmanı nedeniyle üretimi 2022 2.çeyrekte sadece 707 BTC oldu. Marathon’un 31 Temmuz itibariyle toplam değeri 236.3 milyon dolar olan 10.127 Bitcoin’i var. Açıklamalara göre “marathon aylık Bitcoin üretiminden bir bölümle satış yapma ihtimaline sahip”. Buradan elde edilen fonlarla operasyonel maliyetler karşılanacak.