Açlık ve yoksulluk sınırı bir yılda %135 oranında arttı

Investing.com – Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), hafta sonu Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı son bir ayda 448 TL arttı ve 6.839 TL’ye çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı, son ayda 1.460 TL artarak 22.278 TL’ye yükseldi.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8.929 TL oldu.

Açlık ve yoksulluk sınırı son bir yılda ne kadar arttı?

Açılık sınırı geçen yılın aynı ayında 2.903 TL idi ve son bir yılda %135 oranında rekor artış gösterdi.

Temmuz 2021’de yoksulluk sınırı 9.457 TL olan açlık sınırı da son bir yılda aynı oranda rekor artış yaşadı.

Açlık sınırı asgari ücretin 1.339 TL üzerine çıktı

Temmuz ayında yapılan son zamla beraber asgari ücret net 5.500 TL’ye çıkarıldı. Fakat enflasyondaki artışın devam etmesiyle asgari ücret açlık sınırının altında kalmaya devam etti. Bugün açıklanan İstanbul enflasyonu %99,11 ile 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Çarşamba açıklanacak yurt içi enflasyonunun da %80’i aşması bekleniyor.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, geçen hafta yaptığı enflasyon sunumunda bu aydan itibaren enflasyonun artış hızının azalmasını beklediklerini söyledi. Sunumda hazırlanan grafiklerde ise enflasyonun Eylül-Ekim gibi %80’i aşması bekleniyor. Bu yönde gelen soruya Kavcıoğlu, enflasyonun %80’i aşmasını çok beklenmediklerini belirtti. Ayrıca yıl sonu için %60,4 enflasyon oranı tahmin edilse de neticenin daha altında olacağını ön gördüklerini ifade etti.

Yazar: Necdet Erginsoy