Almanya’nın endüstriyel üretimi Haziran ayında sürpriz bir artış yaşadı

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Almanya’nın endüstriyel üretimi Haziran ayında sürpriz bir artış kaydetti. 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mayıs ayına kıyasla üretim %0,4 artarken üç ana imalatçı kategorisinin tamamında artış kaydedildi. Enerji yoğun sanayi bile Rusya’nın Şubat ayındaki işgalinden bu yana %5,4 düştükten sonra %0,4’lük bir artış kaydetti. 

Enerji üretimi aylık bazda yatay seyrederken inşaat %0,8 düşerek ikinci çeyrekte Alman iş dünyası güvenindeki sert düşüşe eşlik eden gerilemeyi hızlandırdı.

Bu veriler, geçen hafta GSYİH ön tahminlerinde sıfır büyüme bildiren Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte daralmaktan kurtulma olasılığını artırıyor. Ancak doğalgaz sıkıntısı ve çok yüksek elektrik fiyatlarının hakim olacağı önümüzdeki birkaç ayın görünümünü temelden değiştirmiyor. Alman hükümeti Ekim ayından itibaren ticari gaz faturalarına ek bir ücret uygulamayı planlıyor. Şimdiye kadar ithalatçıların, Rusya dışından tedarik edilen kaynakların artan fiyatlarını yansıtmasını engelledi.

Rusya’nın gaz tekeli, Batı’nın ülkeye uyguladığı yaptırımlara üstü kapalı bir siyasi yanıt olarak Nord Stream 1 boru hattından daha fazla sevkiyat yapmayı reddettiği için Rusya’dan gelen gaz ithalatı şu an normal seviyelerinin yalnızca %20’sinde seyrediyor. Gazprom (MCX:GAZP) bu hafta Nord Stream’in kompresör istasyonlarından birinde ihtiyaç duyulan önemli bir Siemens türbinini bakımdan sonra teslim almayı reddetti. Gazprom, türbinin gelecekte yaptırımlardan etkilenmeyeceğine dair güvence istediğini söyledi.

Bu hafta türbinin hazır olduğunu göstermek için önünde bir basın açıklaması düzenleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un çağrıları kulak ardı edildi.

Alman şirketleri ve kamu hizmetleri gaz kıtlığına dizel ve kömürü ikame ederek yanıt verdi ancak bu alternatif yakıtların mevcudiyeti de ekstrem hava koşulları nedeniyle kısıtlanıyor. Önemli bir iç su yolu olan Ren nehrindeki su seviyesi o kadar düşük ki yakıt taşıyan mavnalar tam yük alamıyor.