Almanya’nın fabrika siparişleri Haziran ayında beklenenden daha az düştü

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Almanya’nın fabrika siparişleri ikinci çeyreği zayıf bir sonuçla kapattı ancak büyüyen enerji krizinin gölgesinde kalan bir ayı, beklenenden daha iyi bir performansla bitirdi.

İstatistik ofisi Destatis, Euro Bölgesi dışından gelen siparişlerdeki azalmadan dolayı gelen siparişlerin Mayıs ayında %0,4 düştüğünü söyledi. Özellikle de aylık bazda genelde volatil olan çok pahalı ürünlerde sert düşüş yaşandı.

Bununla birlikte yaşanan bu düşüş, %0,8 düşüş yönündeki tahminlerin altında. Çok pahalı ürünler hariç siparişler, tüketici mallarına ve ara mallara olan talepteki artış sayesinde %0,4 yükseldi.

Euro Bölgesi’ndeki alıcıların siparişleri %3,4 artarken yurtiçi siparişlerdeki artış %1,1 oranında oldu. Tam tersi Euro Bölgesi dışından gelen siparişler ise %4,3 oranında düştü.

Destatis, Mayıs ayı verilerini de %0,1 olan ilk rapora göre %0,2 düşüş yönünde revize etti. Bu ufak bir düzenleme olsa da Almanya verilerine yönelik artış yönlü revizyon eğilimini kırmış oldu.

Pantheon Macroeconomics’te analist olan Claus Vistesen, siparişlerin yılın başından bu yana %6 düştüğünü, 12 ay önceki “sürdürülemez” seviyelere göre yıllık %9 oranında düşüşe kıyasla daha anlamlı olduğunu belirtti.

Vistesen’in söylediğine göre siparişler, pandemi öncesi seviyelerin de %3,4 üzerinde. Bunun aksine endüstriyel üretimde “ciddi bir açık” var.

Destatis bunu, “ara ürünlerdeki akut kıtlığın devam etmesine” bağlıyor. “Ukrayna’daki savaş ve COVID-19 krizinin yol açtığı bozulmalar tedarik zincirlerinde kesintiye yol açtığından şirketler, siparişlerini tamamlamada zorluk çekiyor.

Bu veriler, Haziran ayına ait endüstriyel üretim verilerinden bir gün önce geldi. Endüstriyel üretim verileri, yavaşlayan Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte küçülüp küçülmediğine dair ipucu verebilir. Ön veriler GSYH’nin yatay seyrettiğini gösteriyor ancak Haziran ayına ait perakende satışların beklenenden daha zayıf olması, düşüş yönlü revizyon riskini artırdı.