Altın ve Bitcoin İçin Kritik Gün Geldi: İşte Beklenenler!

Altın ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) için bugün önemli günlerden biri. İşte bugün olacaklar ve beklentiler…

Uzmanlar, altın ve BTC için bu gelişmelere dikkat çekiyor

Hızla yükselen enflasyon, faiz artışları ve durgunluk riski ön plana çıkıyor. Analist Phil Carr’a göre bu durum, 2022’nin ikinci yarısında da devam edecek. Bu haftaya bakıldığında, trader’ın dikkati İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günü yapılması planlanan para politikası toplantısına çevrildi. Yakından izlenen “4 Büyük Merkez Bankası”ndan biri olarak, bu etkinliğin önemli bir piyasa hareketlendiricisi ve sarsıcı olması bekleniyor. Özellikle de BoE’nin ilk faiz artışını gerçekleştirerek FED’in izinden gitmesi bekleniyor. Eğer gerçekleşirse bu, 1995’ten bu yana ilk faiz artırımı olacak.

Pin

İngiltere Merkez Bankası’nın, kilit faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 1,75’e çıkarması bekleniyor. Böylece 27 yılın en büyük faiz artırımını gerçekleştirecek.  Bu sırada banka, rekor yüksek enflasyonla mücadele etmek için umutsuzca mücadele ediyor.  Mevcut seviyeler, Birleşik Krallık hükümetinin enflasyon hedefinin çok üzerinde. Gıda, yakıt, konut, giyim ve enerji fiyatlarının rekor bir hızla artmaya devam etmesi ve ülkenin tarihi yaşam maliyetini derinleştirmesi nedeniyle enflasyonun Ekim ayına kadar yüzde 12’yi geçebileceğine dair korkular var.

Birleşik Krallık merkez bankası, özellikle son 60 günde faiz oranlarını toplam 200 baz puan artıran ABD FED başta olmak üzere emsallerinin gerisinde kalmaktan endişe duyuyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED, faiz zammının Eylül ayı için kartlarda olabileceğine işaret etti.

Diğer merkez bankaları ve küresel ekonomiye etkisi

Avrupa Merkez Bankası ise tam tersine, faiz oranlarını artırmak için geçen aya kadar bekledi. Ancak beklenenden daha büyük bir yarım puanlık artışla tepki verdi. FED tarafından yapılan bir dizi büyük oran artışının, yükselen enflasyona ve güçlü dolara karşı koymak için dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları üzerinde baskı oluşturduğu inkar edilemez.

Pin

Analiste göre her büyük merkez bankası faiz artışı küresel ekonomiyi durgunluğa bir adım daha yaklaştırıyor. Bu ihtimaller, geçen ay ekonomistlerin “merkez bankası para politikası yapıcılarının bu yıldan itibaren resesyon için en büyük riski oluşturduğu” uyarısıyla bir kez daha ortaya çıktı. Artan sayıda ekonomist, durgunluğun çoktan geldiğini iddia ediyor. Analist Phil Carr, bu gelişmelerin değerli metal piyasasını nasıl etkileyeceğini, aşağıdaki şekilde açıklıyor:

Tarih bize bir şey öğrettiyse, o zaman kesin olarak bildiğimiz tek şey, ister kalıcı enflasyon olsun isterse durgunluk olsun, her iki senaryonun da değerli metal fiyatları için son derece kazançlı bir zemin oluşturduğudur. Şu anda bu, kısa vadeli makro güdümlü oynaklıktan yararlanmak için sonsuz fırsatlarla dolu bir trader piyasasıdır. Şu anda en uygun strateji bu!