Arjantin Merkez Bankası faizi tek seferde 950 baz puan artırdı

Investing.com – Arjantin Merkez Bankası faizi tek seferde 950 baz puan artırıp %60’tan %69,50’ye çıkardı. Dün yapılan toplantıda Merkez Bankası ülkenin resmi para birimi olan pesoya yönelik tasarrufların devam edebilmesi için uygulanacak mevduat faiz oranının da (10 milyon pesoya kadar) %69,50 olacağını belirtti.

Arjantin Merkez Bankası neden yüksek oranda faiz artırdı?

Merkez Bankası dünkü faiz artışını yapmadan önce güncel enflasyon oranı %64’tü . Zaten yüksek olan enflasyon son iki ayda sınırlı bir gerileme göstermesinin ardından Haziran’da yine yükselmişti. Merkez Bankasının faiz kararının ardından Temmuz ayı enflasyon oranı açıklandı ve yıllık enflasyon %71 ile 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Merkez Bankası, enflasyondaki görünümün bozulduğunu, finansal koşulların enflasyonu baskılamaya devam ettiğini belirterek döviz piyasasındaki gelişmelere özellikle önem verileceğinin altını çizdi.

Bu yılın sekizinci faiz artışını gerçekleştiren Merkez Bankası, gerek enflasyon gerekse küresel ve iç finansal koşullara bağlı para politikasının sıkı kalacağını belirtti.

Yazar: Deniz Engin