Avalanche ve Bu 6 Altcoin İçin Müjde: Ortaklık Duyuruldu!

Likidite platformu Paradigm, spread ticaretini başlatmak için kripto para borsası FTX ile ortaklık kurdu. Yeni serviste Avalanche (AVAX) dahil 7 altcoin için destek sağlanacak. Bu altcoin’lerin yatırımcılarına fiyat değişikliklerinden yararlanma şansı tanınacak. İşte detaylar…

Paradigm ve FTX’ten Avalanche, SOL, APE için ortaklık

Cuma günkü bir blog yazısında Paradigm, FTX ortaklığını duyurdu. Bu ortaklık kapsamında spread işlemleri ile altcoin fiyatlarındaki değişikliklerden yararlanılması sağlanıyor. Spread işlemleri, spread olarak adlandırılan pozitif bir değere sahip genel bir net ticaret üretmek için bir menkul kıymet satın almayı ve bir vadeli işlem sözleşmesi gibi başka bir ilgili menkul kıymeti satmayı içerir. Bu ticaret, piyasa fiyatlarındaki değişkenliklerden yararlanır. Bir varlıkta uzun pozisyon almayı ve aynı zamanda ilgili türevi satmayı gerektirebilir.

Pin

Şirketler Cuma günü yaptığı açıklamada, Paradigm kullanıcılarının Bitcoin, Ethereum (ETH), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), ApeCoin (APE), Dogecoin (DOGE), Chainlink (LINK) ve Litecoin (LTC) üzerinde FTX aracılığıyla spot, perpetual ve vadeli işlem enstrümanları arasındaki farkı alabilecekler. Paradigm CEO’su Anand Gomes’e göre, düzenleme, nakit ve taşıma işlemleriyle ilgilenen yeni kripto yatırımcılarını çekmeyi amaçlıyordu. Gomes, bu durumun “daha ileride” yeni ürün tekliflerine yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Yöneticilerin açıklamaları

FTX, vadeli işlemlerde Paradigm (aynı adı taşıyan kripto yatırım şirketi ile karıştırılmamalıdır) ile ortak olan üçüncü borsadır. Paradigm, Bybit ve Deribit ile entegre edildi. Şubat ayında bu borsalar aracılığıyla temizlenen vadeli işlem spreadleri sunmaya başladı. Paradigm’in kurucu ortağı Micki Koonin, “Daha fazla borsa olması, Paradigm kullanıcılarının varlıkları temizlemek ve saklamak için alternatif yerlere sahip olmaları ve ayrıca fiyatlandırma değişimlerinden faydalanmaları anlamına geliyor” dedi.

Pin

Koonin, FTX’in, Paradigm’in yayılmanın bir parçası olarak spot ticaret sunabileceği ilk borsa olduğunu belirtti. Borsa aynı zamanda APE ve DOGE gibi daha fazla coin üzerinde vadeli işlem spreadlerinin ticaretine izin veriyor. Şirket, Paradigm’daki yayılma ticaretinin her iki bacağın da atomik olarak yürütülmesini garanti ettiğini söyledi. Paradigm’da yürütülen ve FTX’te temizlenen spread’lerden, iki ayrı işlemin yürütülmesine kıyasla ücretlerin yarısı alınır. Paradigm’in, koruma fonları, tezgah üstü ticaret, krediler, yapılandırılmış ürün ihraççıları, piyasa yapıcılar ve aile ofisleri gibi ayda yaklaşık 10 milyar dolar ticaret yapan 1000’den fazla kurumsal müşterisi var.