Avrupa borsalarında düşüş hakim

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar artan jeopolitik endişelerle birlikte kazanç raporlarını sindirmeye çalışırken Çarşamba günü Avrupa borsaları düşüş yaşadı.

DAX %0,3 düşerken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,4 geriledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti risk hissiyatına darbe vurdu. Bu ziyaret, Sino-ABD arasındaki ilişkilerde daha fazla gerginliğe ve Asya’daki siyasi gerilimlerde artışa yol açma riski taşıyor.

Pekin, Tayvan’ın kendi bölgesinin bir parçası olduğunu iddia ediyor ve Pelosi’nin 25 yıldır adayı ziyaret eden en üst düzey yetkili olmasından dolayı bu ziyarete epey karşı.

Bununla birlikte kurumsal kazanç raporlarının genel olarak pozitif olması ile kayıplar sınırlı.

Societe Generale (EPA:SOGN), Rus biriminin satışını takiben 3,3 milyar euro’luk bir kaybın ardından perakende ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinin canlı olması sayesinde ikinci çeyrekte beklenenden daha az zarar paylaştı. Rapordan sonra %4,3 değer kazandı.

Infineon (ETR:IFXGn), çeyrek dönemlik gelirinde yıllık %33 artış olduğunu paylaştıktan sonra tüm yıl için görünümünü yükselterek hisselerinde %0,9 artışa yol açtı.

AXA (EPA:AXAF), yükselen geliri Ukrayna’daki savaşın mali etkisine ağır bastığından ilk yarıda net kâr paylaştı. Hisseleri %4 artış yaşadı.

Just Eat Takeaway (AS:TKWY), 2022’nin ilk yarısı için daha küçük bir çekirdek zarar paylaştıktan sonra hisseleri %1 yükseldi.

Rolls-Royce (LON:RR) İspanya hükümetinin, ITP Aero birimini özel sermayeli bir konsorsiyuma satma planını onayladığını söyledi ve %2 değer kazandı.

Öte yandan BMW (ETR:BMWG), tedarik zincirinde devam eden darboğazların yanı sıra enflasyon ve olası gaz kıtlığından kaynaklı zorluklara işaret ederek ikinci yarının epey volatil olacağı konusunda uyardı ve hisseleri %5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Euro Bölgesi’nin ÜFE ve perakende satış verileri gün içinde paylaşılacak. Almanya’nın ihracatı Haziran ayında beklenenden daha fazla yükselirken Avrupa’da hizmet PMI verisi, Temmuz ayında beklenenden daha iyiydi.

ABD stoklarındaki sürpriz artışın etkisiyle, Çarşamba günü OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları düştü.

Amerikan Petrol Enstitüsü, geçtiğimiz hafta ABD petrol stoklarında 2,2 milyon varil civarı artış olduğunu gösterdi. Bir önceki hafta ise 4 milyon varil düşüş görülmüştü.

Bu artış, ülkedeki talebin zayıfladığına işaret edebilir. Bu verinin ardından bugün paylaşılacak resmi hükümet verisi dikkatle izlenecek.

Bununla birlikte bugün ilginin çoğu OPEC+ toplantısında.

Grup kısa süre önce pandemi döneminde başladığı arz kesintilerini bitirdi ve şimdi, özellikle çoğu üyenin mevcut üretim hedeflerine ulaşmamasıyla birlikte resesyon korkularındaki artıştan dolayı üretimi sabit tutması bekleniyor.

WTI %1 düşüşle 93,48 dolar olurken Brent %1 azalarak 99,53 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,4 düşerek 1.783,30 dolar olurken EUR/USD %0,2 değer kazanarak 1,0181’den alıcı buldu.