Avrupa piyasalarında düşüş hakim

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Avrupa borsaları, Fed’in para politikasını sıkılaştırma planlarına ilişkin ipuçları verebilecek yeni ABD enflasyon verilerinin açıklanması öncesinde Çarşamba günü açılışta geriledi.

STOXX 600 %0,11, CAC 40 %0,08 ve FTSE 100 %0,11 düştü. DAX ise %0,15 yükseldi.

Küresel hisse senedi endeksleri bu hafta ABD’nin son tüketici enflasyonu raporu öncesinde diken üstündeydi ve fiyatların zirveye yaklaştığına dair işaretler arayarak Fed’e, 40 yılın en yüksek enflasyonunu kontrol altına almak için yürüttüğü agresif kampanyadan vazgeçmesi için bir neden sunmaya çalışıyordu.

ABD TÜFE gün içinde açıklanacak ve Temmuz ayında %9,1’den %8,7’ye düşmüş olması bekleniyor. Böyle bir düşüş enflasyonun zirve yaptığını gösterse de yine de son kırk yılın en yüksek seviyesine yakın kalmaya devam edecek.

Fed, para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmayı bırakmadan önce TÜFE artışında birkaç aylık düşüşe ihtiyaç duyulacağını belirtti, bu nedenle bu durumda ciddi bir değişim sağlamak için büyük bir düşüşe ihtiyaç var.

Çarşamba günü açıklanan veriler, Çin’in tüketici fiyatları ve üretici fiyatları endekslerinin Temmuz ayında beklenenden daha yavaş bir oranda büyüdüğünü ve ülkenin hala COVID-19 karantinalarıyla boğuştuğunu gösterdi.

Bu arada Almanya’nın TÜFE oranı, Temmuz ayında aylık %0,9 artarken yıllık bazda sadece %7,5’e düştü ve Avrupa’nın en büyük ekonomisinde fiyat baskılarının güçlü olmaya devam ettiğini gösterdi.

Kurumsal cephede; E.ON SE (ETR:EONGn), Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının etkisine ilişkin “artan belirsizliği” gerekçe göstererek Nord Stream 1 doğalgaz boru hattındaki hissesinin değerini yaklaşık 700 milyon euro düşürdü. Avrupa’nın en büyük enerji şebekesi operatörünün hisseleri erken saatlerde STOXX 600 endeksinin en düşük seviyelerine geriledi.

Tui AG NA (ETR:TUIGn), Avrupa’daki hava trafiği aksaklıklarının maliyetlerde artışa yol açmasıyla üçüncü çeyrek için raporladığı faaliyet zararının ardından hisseleri düştü. Ancak şirket, bu yaz rezervasyonların pandemi öncesi seviyelere yaklaşmasını beklediğini söyledi.

Prudential PLC (LON:PRU) ilk yarı faaliyet kârında %8’lik bir artış kaydetse de Asya odaklı sigortacı, bazı pazarlarda COVID-19 kısıtlamalarının devam etmesi nedeniyle yılın geri kalanı için zorlu koşullar konusunda uyardı. Şirket hisseleri kırmızıya döndü.

Petrol fiyatları, sektör verilerinin ABD ham petrol stoklarında sürpriz bir artışa işaret ederek dünyanın en büyük tüketicisinde talebin yavaşladığını göstermesinin ardından düşüşe geçti.

Amerikan Petrol Enstitüsünün Salı günü açıkladığı veriler, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta yaklaşık 100.000 varillik artış tahminine kıyasla 2,2 milyon varil civarı artış yaşandığını gösterdi.

Resmi hükümet verileri Çarşamba günü açıklanacak ve benzer bir rakam ABD petrol stoklarının beklenmedik şekilde arttığı ikinci haftaya işaret edecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,86 düşüşle 89,72 dolardan işlem görürken Brent %0,6 düşüşle 95,73 dolara geriledi.

Ayrıca altın vadeli işlemleri %0,30 düşüşle 1.806,85 dolar olurken EUR/USD 1,0210 dolardan alıcı buldu.