Avustralya Merkez Bankası faizleri %1,85’e çıkardı

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Salı günü Avustralya Merkez Bankası (RBA), beklendiği gibi faizleri artırdı.

Bu yıl dördüncü kez faiz artırmış olan RBA, 50 baz puan artışla faiz oranını %1,85’e çıkardı. Bu ayrıca bankanın bu yıl yaptığı en büyük artırım oldu.

Bankanın faizleri daha da artırma konusundaki planlarıyla ilgili yorumları, beklenenden daha güvercin olarak algılandığından Avustralya doları %0,8 düşüşle 0,6968 Amerikan dolarına geriledi.

RBA Yöneticisi Philip Lowe, bankanın enflasyonu %2-3 aralığına indirmeyi öncelikleri arasında ilk sıraya koyduğunu ancak bu aralığa doğru giden yolun “belirsizlik dolu” olduğunu söyledi. Sıkılaştırma konusunda bankanın önceden belirlenmiş bir planı yok, bunun yerine veriye dayalı bir yaklaşım benimseyecek.

2022 Haziran ayına kadarki yılda ana enflasyon, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışın etkisiyle %6,1’e yükseldi. Lowe, bunun büyük bir kısmını küresel faktörlere atfederken son zamanlarda Sidney’de sel yaşanması gibi bazı yerel olayların fiyatların yükselmesinde rol oynadığına da dikkat çekti.

Lowe yılın sonunda enflasyonun zirveyi görebileceğini tekrar söyledi ve yıllık TÜFE’nin %7,75 civarı olacağını öngördü. 2023’te enflasyonun %4’ün biraz üzerinde seyredip 2024’e kadar da bankanın hedef aralığına dönmesini bekliyor.

“Orta vadeli enflasyon beklentileri aynı şekilde devam ediyor ve durumun böyle kalması önemli.”

Enflasyonist etkenlere rağmen RBA, 2021 yılında %1,48 büyüme oranına sahip olan Avustralya ekonomisinin, 2022 yılında %3,25 büyümesini bekliyor. Banka ayrıca takip eden iki yılda yıllık %1,75 genişleme olabileceğini düşünüyor.

Sino-ABD arasındaki gerilimlerle ilgili endişeler madencilik hisselerini baskılarken Avustralya hisseleri günü düşüş eğilimli bir seyirde geçirdi. Ancak Commonwealth Bank Of Australia (ASX:CBA), National Australia Bank Ltd (ASX:NAB) ve Westpac Banking Corp (ASX:WBC) gibi majör bankalar, faiz artırımı sonrasında %0,8 ila %1,6 arasında değer kazandı.