Bank of America: Bu 4 Altcoin, Ethereum’u Sömürüyor!

Ethereum Blockchain’inin bir proof-of-work (PoW) konsensüs mekanizmasından proof-of-stake’e (PoS) geçişi yakın duruyor. Bu geçişe “Merge” adı veriliyor Bir Ethereum Vakfı üyesi yakın zamanda geçişin geçici olarak Eylül ortasında gerçekleşeceğini söyledi.  Bu sırada Bank of America, bir araştırma raporunda lider altcoin Ethereum Merge’üne yer verdi. İşte detaylar…

Bank of America, Ethereum için Merge güncellemesine dikkat çekti

Rapora göre, Blockchain için planlanan beş güncellemeden ilki olan Merge, Ethereum’un mevcut yürütme katmanını bir PoS konsensüs katmanı olan Beacon Chain ile birleştirecek. Banka, sistemin ETH tokenına atıfta bulunuyor. Bank of America, PoS ile Ethereum’un enerji tüketiminin yüzde 99’un üzerinde azalacağından bahsediyor. Ayrıca, yatırımcıların ağ doğrulayıcıları olarak getiri elde etmeleri için önlerindeki engelleri azaltmakta.  Son olarak Bank of America, Merge’ün ETH’nin arz/talep dinamiklerini değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Pin

Notta, geçişin aynı zamanda planlanan yükseltmelerin ikincisi olan “Surge” için bir öncü görevi gördüğü belirtildi. Bu “dalgalanma” süreci, işlem ücretlerini düşürür. Ayrıca Ethereum’un verimini saniyede yaklaşık 15 işlemden (TPS) yaklaşık 100.000 TPS’ye yükseltmeyi hedefleyecektir. Banka, ölçeklenebilirlik iyileştirmeleri olmadan Ethereum’un baskın kalmayacağını söyledi.

Bu altcoin ağları Ethereum’dan pazar payı alıyor

Bank of America; Binance Smart Chain (BSC), Tron (TRX), Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) gibilerinin ETH’den pay aldığını belirtiyor. Bu daha yeni Blockchain’ler; daha fazla ölçeklenebilirlik ve düşük işlem ücretleri nedeniyle ETH’den pazar payı almakta. Banka, bu özelliklerin “merkeziyetsiz uygulamalardan oluşan Web 3 ekosistemi ortaya çıktıkça önemli olacağını” ekledi. Web3, gücü büyük teknoloji şirketlerinden bireysel kullanıcılara kaydırmaya odaklanan yeni nesil interneti temsil ediyor.

Pin

Yani, Ethereum ile teknolojisini geliştirmek için oluşturulan projeler arasındaki rekabet, büyümeye devam ediyor.  Yine de, Merge’ün gerçekleşeceği zamana kadar “Ethereum katilleri” ivme kazanıyor. Özünde, Merge’ün amacı, PoW’den PoS’e geçiş sürecini hızlandırmaktır. Geçişi hızlandırmak için geliştiriciler, gecikmeye neden olacak özellikleri azaltmaya çalışıyor. Ayrıca Merge tamamlandıktan sonra stake edilen ETH’yi geri çekme yeteneğini geçici olarak engellemeye çalışıyorlar. Ancak, bunlar muhtemelen Merge sonrası bir güncellemede ele alınacaktır.

Birçoğuna göre Merge, ölçeklenebilirlik ile sorunları hemen çözemeyebilir. Ancak, ağın, çalışması için işlevsel bir PoS ağına dayalı olan Ethereum’un “subsidiary zincirleri” de güncel hale gelecek. Ağın veri yükünü 64 Blockchain’e yayacak. Shard zincirleri, uygulamalar için ek daha ucuz katmanlar ve verileri depolamak için toplamalar sağlayacak. Ayrıca, Ethereum ana ağının güvenliğinden yararlanacak. Bu sırada, 2. katman sistemlerinin düşük işlem ücretleri sunmasını sağlayacak.