Beklenen Haber Geldi: Popüler Altcoin Hard Forku Tamamladı!

Kripto para piyasasında yenilikler, güncellemeler, yükseltmeler tüm hızıyla devam ediyor. Şimdi de gizlilik odaklı altcoin projesi Monero (XMR) protokolü yükseltmesini başarıyla uyguladı.

Popüler altcoin güncellemeyi başarıyla hayata geçirdi

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, kriptonun en popüler gizlilik protokollerinden biri olan Monero, hard fork bugün başarıyla tamamlandı. Çatal, 2.688.888 bloğunda gerçekleşti. Ayrıca, bir dizi yeni gizlilik koruma özelliğiyle ağı geliştirdi. Geliştiriciler, ring imzası için imzalayanların sayısı her işlem için 11’den 16’ya çıkardı. Ring imzalar, bir gruptaki herhangi bir üye tarafından üretilebilen dijital imzalar. Ring imzaları, bir Monero işleminin kaynağını izlemeyi imkansız hale getiriyor.

Geliştiriciler, önceki Bulletproofs algoritması “Bulletproofs+” olarak güncelledi. Bulletproofs+ işlem boyutunu küçültüyor ve işlem hızını artırıyor. Geliştiriciler, genel performansın %5-7 oranında artmasını bekliyor. Etiketleri görüntüle, cüzdan senkronizasyonunu %30-40 oranında hızlandırmanın yeni bir yoludur. Uzmanlara göre, ücret değişiklikleri, ücret dalgalanmasını en aza indirecek. Ayrıca, genel ağ güvenliğini iyileştirecek. Geliştiriciler, çoklu imza işlevini iyileştirdi ve kritik güvenlik yamaları ekledi. Güncelleme altcoin fiyatını etkilemedi. Basın zamanında fiyat yatay seyrediyor ve 166,77 dolar seviyesinde duruyor.

Pin

Monero nasıl çalışıyor?

Monero, kullanıcılarına yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sunmak için yenilikçi kriptografi kullanıyor. Kripto para biriminin temel özelliklerinden bazıları şunlar:

Ring imzalar: Bir gruptaki herhangi bir üye tarafından üretilebilen dijital imzalar. İmzayı oluşturmak için hangi anahtarın (o anahtar grubundan) kullanıldığını belirlemek hesaplama açısından olanaksız olmalı. Ring imzaları, bir Monero işleminin kaynağının izini sürmeyi imkansız hale getiriyor.

Gizli adresler: Her yeni işlem için otomatik olarak oluşturulan tek seferlik adresler. Bir Monero kullanıcısının tek bir adres yayınlaması mümkün. Ancak gelen tüm fonları farklı adreslerde alabilir. Bu farklı adresler, kullanıcının yayınlanan adresine geri bağlanamaz. Ödemenin gönderildiği adresi yalnızca gönderen ve alıcı bilir.

Pin

Bulletproofs: Monero ve diğer protokollerde gizli işlemleri mümkün kılan zero knowlegde kanıtlar. Gizli işlem, aktarılan miktarın kriptografik olarak gizlendiği işlemdir.

Dandelion++: Monero’da işlemler ve node IP adresleri arasındaki bağlantıyı gizleyen bir özellik. Bu işlem gizliliğini artırıyor.

Cüzdanlar ve borsalar: Bittrex ve Kraken gibi birkaç önemli borsa, listeden çıkardı. Coinbase gibi diğer borsalar altcoin projesini listelemedi bile. Bunun nedeni, Monero kullanıcıları üzerinde müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) kontrollerinin yapılamaması. Monero’yu destekleyen cüzdanlar arasında iki popüler donanım cüzdanı olan Ledger ve Trezor bulunuyor. Cake cüzdanı, başlangıçta Monero’ya özel olan ancak şimdi Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) ve Haven (XHV) de destekleyen sıcak bir cüzdan.