Binance CEO’su Sırrı Verdi: Borsalardaki USDT Miktarı Katlanıyor!

Kripto borsalarındaki USDT arz oranı, üç ay içinde büyük bir artışa tanık oldu. Santiment’e göre, borsalardaki yüksek Tether yüzdesi, piyasada 2 yıllık yüksek satın alma gücünün bir işareti. Binance CEO’su CZ bunun ne anlama geldiğini aylar öncesinden yorumlamıştı.

Borsalardaki USDT hacmi 3 ayda %20 arttı

Santiment tarafından sağlanan veriler, borsalardaki Tether (USDT) arzının son üç ayda %20 arttığını gösteriyor.

On-chain analitik kaynağı, oranın 9 Mayıs’ta %19.7’den 10 Ağustos’ta %42’ye çıktığını tweet’ledi. Böylece, borsalarda USDT arzı Nisan 2020’den bu yana ilk kez %42’nin üzerine ulaştı. Santiment bu durumu, 2 yıllık yüksek satın alma gücünün bir işareti olarak yorumluyor. Aynı zamanda kripto piyasaları toparlanırken yatırımcıların kar elde ettiğini gösteriyor.

Tether, USDT basmaya devam ediyor

Bu arada, Tether 29 Temmuz’da 1 milyar USDT bastı. O zamandan beri piyasa değerine birkaç milyar daha ekledi. Kripto topluluğundaki birçok kişi, stablecoin arzındaki artışın bir yükseliş sinyali olduğunu düşünüyor.

Binance CEO’su verileri Twitter’dan yorumladı

Merkezi borsaların artan USDT hacmini yorumlayan isimlerden biri Binance CEO’su CZ’di. Changpeng Zhao, Temmuz ayının sonlarında Twitter’dan yatırımcıların doğru anı beklediğini söyledi:

İlk 10’dan 3’ü (kripto para birimleri) stablecoin’ler, yani aralarında oturan ve geri dönmeye hazır çok sayıda “fiat” var. İnsanlar kriptodan çıkmak isteselerdi, çoğu stablecoin tutmazdı.

Bağımsız araştırmalar, piyasa 40 milyar doların üzerinde likit para olduğunu gösteriyor. Ancak Blockware analisti Will Clemente farklı bir görüşe sahip. Analiste göre, fazla arz ve alıcıların yokluğu kripto piyasanın düşmesine neden olabileceğinden piyasada daha az stablecoin olmalı.

Will Clemente, dolaşımdaki bir stablecoin’in hacmi azalırsa, kripto paralara olan talebin arttığını söylüyor. Peki tüm veriler genel anlamda nasıl bir tablo ortaya çıkarıyor?

Artan USDT arzı yatırımcılar için ne anlama geliyor

Santiment’in grafiğinde gördüğümüz gibi, USDT’nin borsalardaki toplam arzı Mayıs ayına göre iki katından fazla arttı. Topluluk, 9 Mayıs’ta %19.7’lik bir orana tanık oldu. Ancak bu oran şimdiki %42’ye yükseldi. Grafik ayrıca, özellikle piyasaların çöktüğü Haziran ayında kaydedilen bir artışı gösteriyor. Bu, yatırımcıların düşüşü veya kapitülasyonu satın alma hareketine işaret ediyor. Santiment analizleri mevcut ortamı şöyle yorumluyor:

Artış, kurumsal ve bireysel yatırımcıların piyasalara girmek için bir ilgi gösterdiğini ve görünürde bir toparlanma olduğunu gösterebilir. Bu, en son 2020’nin başlarında görülen yüksek bir satın alma gücü anlamına geliyor.

Piyasaların geri dönüş belirtileri göstermesiyle birlikte çoğu yatırımcı, yaklaşan ralliden kâr etmek isteyecektir. Sonuç olarak, işleme girmeye hazırlanırken stablecoin’leri artırmaya çalışacaklar. USDT, piyasa değerine göre en büyük stablecoin’dir. Bu nedenle borsalardaki arz oranı oldukça önemli.