Binance’deki Bu Altcoin İçin Nefesler Tutuldu: Büyük Gün Geldi!

Popüler gizlilik odaklı altcoin Monero, bu hafta sonu büyük bir ağ yükseltmesine hazırlandı. Yükseltme, bir hard fork aracılığıyla uygulanacaktır. Böylece geriye dönük, uyumlu olmayan Blockchain’de kalıcı bir değişiklik olabilir. İşte detaylar…

Monero nasıl çalışır?

Monero, kullanıcılarına yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sunmak için yenilikçi kriptografi kullanır. Kripto para biriminin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Ring imzalar: Bir gruptaki herhangi bir üye tarafından üretilebilen dijital imzalardır. İmzayı oluşturmak için hangi anahtarın (o anahtar grubundan) kullanıldığını belirlemek hesaplama açısından olanaksız olmalıdır. Ring imzaları, bir Monero işleminin kaynağının izini sürmeyi imkansız hale getirir. İzlenemezlik sağlar.
  • Gizli adresler: Her yeni işlem için otomatik olarak oluşturulan tek seferlik adreslerdir. Bir Monero kullanıcısı tek bir adres yayınlayabilir. Ancak gelen tüm fonları farklı adreslerde alabilir. Bu farklı adresler, kullanıcının yayınlanan adresine (veya bu konuda başka herhangi bir işlem adresine) geri bağlanamaz. Ödemenin gönderildiği adresi yalnızca gönderen ve alıcı bilir.
  • Bulletproofs: Monero ve diğer protokollerde gizli işlemleri mümkün kılan sıfır bilgili kanıtlar. Gizli işlem, aktarılan miktarın kriptografik olarak gizlendiği işlemdir.
  • Dandelion++: Monero’da işlemler ve node IP adresleri arasındaki bağlantıyı gizleyen bir özellik. Bu işlem gizliliğini artırır.
Pin
  • Cüzdanlar ve borsalar: Bittrex ve Kraken (Birleşik Krallık’ta) gibi birkaç önemli borsa, Monero’yu (ve benzer gizliliği koruyan kripto para birimlerini) delist etti. Coinbase (COIN) gibi diğer borsalar Monero’yu listelemiyor bile. Bunun nedeni, Monero kullanıcıları üzerinde müşteri tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) kontrollerinin yapılamamasıdır.
  • Monero’yu destekleyen cüzdanlar arasında iki popüler donanım cüzdanı olan Ledger ve Trezor bulunur. Cake cüzdanı, başlangıçta Monero’ya özeldi. Ancak şimdi Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) ve Haven (XHV) de destekleyen sıcak bir cüzdandır.

Altcoin güncellemesinin detayları

Bugün, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere popüler borsa Binance’in de destekleyeceği güncellemede çeşitli gelişmeler kaydedilecek. Ring imzası için gereken sayı, 11’den 16’ya çıkacak. Mevcut Bulletproof algoritması için yeni bir Bulletproofs+ algoritması tanıtılacak. Genel performans yüzde 5-7 oranında artacak. Cüzdan senkronizasyonu artacak. Ücret değişiklikler, ücret dalgalanmasını en aza indirecek. Ayrıca, kritik güvenlik yamalarında da güncellemede yer verilecek.

Pin

Monero topluluk sitesi Monero Outreach’e göre, kripto para en çok, baskıcı rejimlerin olduğu bölgede yarar sağlıyor. İnsan Hakları Vakfı (HRF) Baş Strateji Sorumlusu Alex Gladstein, Bitcoin (BTC), Monero ve diğer kripto para birimlerini gazeteciler ve aktivistler için önemli finansal araçlar olarak övdü. Ayrıca Monero’nun gizliliği artıran özelliklerini övüyor. Kriptoyu; Venezuela, İran ve Kuzey Kore’deki baskıcı rejimlerin sansürüne karşı “güç” olarak adlandırıyor.