Bir Altcoin Daha Hacklendi: Fiyat Diplere Daldı!

Bir altcoin projesi olan Velodrome  (VELO) bir saldırıya uğramıştı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan hack’in ardından, kimin sorumlu olduğu ortaya çıktı. Velodrome saldırısına dair son açıklamaların sonucunda coin, yüzde 14’lik değer kaybı yaşadı. İşte detaylar…

Velodrome ekibinin bir üyesi, 350.000 dolarlık altcoin çaldı

Velodrome, Ağustos ayında ekip cüzdanlarından birinin ihlal edildiğini bildirmişti. Saldırganın projeden 350.000 dolar çektiğini belirtti. Velodrome Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gabagool.eth adlı bir ekip üyesinin projeden fon çaldığını duyurdu.  Merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan Velodrome, Ağustos ayının başlarında meydana gelen 350.000 dolarlık hırsızlıktan sorumlu kişinin eski bir ekip üyesi olduğunu belirledi. DEX platformu, Twitter hesabı Gabagool.eth ile tanınan anonim kodlayıcı “Gabagool”un hırsızlıktan sorumlu olduğunu söyledi. VELO tokenı, hack’in yaşandığı tarihlerde 0.08 dolardan 0.02 dolara kadar gerilemişti. Yazım sırasında, yüzde 15’lik bir düşüş ile 0.027 dolardan el değiştiriyor.

Pin

Bir alım satım ve likidite piyasası olan Velodrome Finance, 4 Ağustos’ta çalınan 350.000 doların geri alındığını duyurdu.  4 Ağustos’ta, Velodrome’un maaşlar gibi fonları işletmek için ayrılmış yüksek değerli cüzdanlarından biri, şirketin hazine multisig cüzdanına aktarılmadan önce 350.000 doları boşalttı. Daha sonraki bir soruşturma, saldırganın kimliğini ortaya çıkardı. Bu da şirketin tüm ganimeti geri almasını sağladı.  DEX platformu, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Velodrome ekibi olarak Gabagool ile ilişkimizi kopardık. Sonraki en iyi adımları belirlemek için hukuk müşaviri ile birlikte çalışıyoruz.

Gabagool, saldırının arkasındaki sebeplerini açıkladı

Açıklamadan yaklaşık altı saat sonra Gabagool, kendisini hırsızlığa teşebbüs etmeye iten çeşitli olayları açıklayan bir not yayınladı. Velodrome’un en büyük hatası, cüzdanının özel anahtarının sahipliğini Gabagool dahil beş kişiye vermekti. Gabagool, diğer birçok yatırımcı gibi, 2022 kripto çöküşü sırasında büyük miktarda para kaybetti. Kayıpları telafi etmek amacıyla Gabagool, Ethereum’a (ETH) dönüştürmek ve Tornado Cash’e göndermek için 350.000 dolarlık kripto para çekme konusunda aceleci bir karar verdi.

Gabagool çalınan fonları iade etmeye karar verdiğinde, zaten kendi hatasının keşfedildiğini söyledi. Genel olarak Gabagool, kendi kendini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyerek hatasını kabul etti. İleriye dönük olarak, Velodrome ekip üyelerinden özel anahtarların sahipliğini iptal etmeye ve bunun yerine tüm parasal işlemler için gnosis kasaları kurmaya karar verdi.

Pin

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Brezilyalı bir kripto kredi platformu olan BlueBenx de bir saldırıyla karşılaştı. Ancak Velodrome Finance ile kıyaslanamazdı. BlueBenx’in 32 milyon dolar tükettiği iddia edilen bir hack saldırısının ardından 22.000 kullanıcısının tamamının fonlarını geri çekmesini engellediği bildirildi. Saldırıyla ilgili hiçbir ayrıntı açıklanmazken, çok sayıda yatırımcı konuyla ilgili şüphelerini dile getirdi. Birçok insan, bu durumun bir dolandırıcılık olduğunu söylüyor.