BIST 100 endeksi ve dünya borsaları, bugün ABD’den gelecek enflasyon verisini bekliyor

Investing.com – Dün gün içinde 2.807 puan ile rekor tazeleyen BİST 100, günü %0,35 düşüşle 2.785 puandan tamamladı. Endeks, hafta ortasına sınırlı düşüşle başlamasının ardından ilk saat diliminde 2.800 puandan işlem görüyor.

Dünya borsaları bugün TSİ 15.30’da açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Veri öncesi ABD’li şirket Micron’un yavaşlama sinyalleri veren açıklamalarıyla teknoloji endekslerinde düşüş oldu. Fakat enflasyon verisi, Fed’in Eylül politikasında önemli olacağı için asıl fiyatlamanın veriye göre olması bekleniyor.

Dünkü yükselişe öncülük eden inşaat %1, spor ise bugün %2’ye yakın düşüş yaşıyor. Bugünkü fiyatlamada ilk saat diliminde en iyi performansı perakende ve faktöring endeksleri gösteriyor.

Borsanın öncü endekslerinin sene başı değişim oranları şöyle:

Bankalar %53 oranında yükseliş gösterdi. BDDK raporuna göre bankalar bu yılın ilk yarısında geçen yıla göre %400 kar sağladı. Endekste kazançların etkisi var.

Leasing ve Faktöring %31 oranında yükselirken inşaat %48’e yakın çıkış gösterdi. Gerek leasing ve kiralama gerekse inşaat sektöründe bu yıl rekor maliyetler söz konusu. Fakat şirketlerin getirileri endeksi destekliyor.

Sanayi bu yıl %36 yükseldi ve bankaların gerisinde kaldı. Önceki dönemlerde aradaki makasın giderek açılmasına karşın bankaların son aylardaki yükselişi açığı kapattı.

Küresel enflasyonun gelir üzerinde yarattığı baskı nedeniyle bu yıl Turizm %3’e yakın getiri sağladı.

Pandemi dönemindeki kısıtlamalar nedeniyle 2020’de gerileyen ulaştırma sektörü, 2021’in son çeyreğinde hareketlendi. Artan akaryakıt maliyetleri sektörleri zorlasa da endeks bazındaki yükseliş devam ediyor. ulaştırma bu yıl %160 üzerinde yükseldi.

Yazar: Deniz Engin