Bitcoin Ayı Piyasası Ne Zaman Bitecek? İşte Öngörüler!

Geçen hafta, Bitcoin (BTC)’in saatler içinde 22.000 dolardan 21.000 doların altına düşmesiyle başladı. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 75 baz puan daha artırması, haftaya damga vurdu. Bu durumun, BTC’de volatiliteye sebep olması beklenmekteydi. Ancak önceki örneklerden farklı olarak BTC, hızla değer kazanmaya başladı ve 23.000 dolara çıktı. Mevcut durumda ivme kazanıyor gibi dursa da kripto para, tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 70 kadar altında işlem görüyor. Birçok yatırımcı, ayı piyasasının ne zaman biteceğini merak ediyor. İşte uzmanların piyasada yaşanacaklara dair tahminleri…

CoinShares, Bitcoin için iyimser

Dijital varlık yöneticisi CoinShares, ekonomik faktörlerin ve hükümet politikası kararlarının kesişmesinden bahsediyor. Resesyon konuşmalarıyla, Bitcoin’in performansının diğer yatırımlardan nasıl farklı olabileceğini açıklıyor. Firmaya göre  ABD Merkez Bankası yaz boyunca faiz oranlarını artırmaya devam edebilir. Ancak bundan sonra ekonomik büyüme konusunda daha yumuşak bir görünüm benimseyeceklerine de inanmaktalar. Bunun da dolarda önemli bir zayıflığa yol açması beklenmekte.

Pin

Firma, FED enflasyonu durduramazsa ve doların gücü azalırsa BTC’nin yükseleceğini tahmin ediyor. Büyüme hisse senetlerinin kötüleşen ekonomik koşullarda daha fazla zarar göreceğini belirtiyor.  CoinShares ayrıca, BTC’nin ralli yapmamasına rağmen, öncü kripto paranın yatırımcıları ödüllendirebileceğini söylüyor. CoinShares, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin’in fiyat performansı agresif bir Fed karşısında zayıf olsa da, fiyat performansındaki bu mevcut boşluk kısa ömürlü olabilir.

Şirket, resesyonun Bitcoin (BTC)’i nasıl etkileyeceğini analiz etmişti

En son analiz, CoinShares’in bir resesyonun Bitcoin’in fiyat görünümünü nasıl etkileyeceğini uzun uzadıya tartışmasından iki ay sonra geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere o sırada firma, faiz oranlarının nasıl arttığından bahsediyordu. ABD dolarının gücünün BTC’nin değerlemesini nasıl etkilediğini ölçerken, petrol fiyatlarına ve kripto piyasalarındaki son çalkantılara da dikkat çekti.

Pin

CoinShares ayrıca Bitcoin’den “hem büyüyen bir varlık hem de yükselen bir değer deposu” olarak bahsetti. Bu nedenle hisse senetleriyle karşılaştırmalı benzerliklerin zaman içinde azalacağını öngördü. Analizde şu sonuca vardılar:

Ne yazık ki, birçok bilinmeyen faktör var. Buna rağmen ABD’nin ve dünyanın geri kalanının 2023’te ekonomik düşüşe geçeceğine inanıyoruz. Belki de daha sonra durgunluğa ilerleyen stagflasyon olacak? Likidite tuzağı merkez bankacılarını gerçekten ele geçirdiğinden, bu para politikası karmaşası karşısında Bitcoin’in iyi bir sigorta poliçesi olduğuna inanıyoruz.

Pin

Pantera Capital CEO’su: En kötüsü bitti!

Firması yaklaşık 5.1 milyar dolarlık varlık yöneten Morehead, kripto çöküşünün en kötüsünün bittiğini belirtiyor. Çöküşün, streslerin zirveye ulaştığı Mayıs ve Haziran aylarında meydana geldiğini söylüyor.

Bence gerçekten sona yaklaştık. Herhangi bir kaldıraç durumunda ve özellikle DeFi akıllı sözleşmeleriyle, işler oldukça hızlı bir şekilde tasfiye oluyor. Piyasa aslında sekiz aydır düşüyor. En yüksek seviye Kasım ayındaydı, yani sistemde göreceğimiz stresler ne olursa olsun, temelde Mayıs ve Haziran aylarında zirveye ulaştılar. Halihazırda iflas sürecinde şirketlerimiz var. Sanki görmemiz gereken her şeyi görmüş gibiyiz. Piyasalar yeniden temel faktörler üzerinden işlem görmeye başlayabilir.

Pin

DeFi protokolleri iyi performans gösterdi

Pantera Capital CEO’su, bu yıl kripto endüstrisi için en kötü aylarda, neredeyse tüm DeFi protokollerinin iyi performans gösterdiğini belirtiyor. Başarısız olanların, merkezi kripto kredi platformları olduğunu söylüyor. Morehead, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Blockchain konusunda pek çok şüpheci var ve birçoğu DeFi’ın başarısız olduğu görüşünü destekliyor. Bu, gerçekten doğru değil. Blockchain ekosisteminde kesinlikle bazı başarısızlıklar var. Ancak bunların neredeyse tamamı merkezi kredi veren karşı taraflar. Ki, bilirsiniz, bunlar aslında bankalardır. Bu kuruluşların bir kısmı tıpkı bankalar gibi çalıştı. Sonra bankada eski moda kaçamak yaptılar. Likiditesi olmayan şeylere yatırım yaptılar. Esasen başarısız olan, merkezi kredi şirketleridir.