Bitcoin, ETH Değil: 3 BM Kuruluşu Bu Altcoin’i Seçti!

Üç Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu Blockchain’e dayalı bir e-oylama tahlili benimsedi. Lakin beklenenin tersine Bitcoin, Ethereum üzere tanınan olanlar seçilmedi. Electis isimli Tezos tabanlı bir e-oylama tahlili yaygın bir biçimde benimsendi. İşte detaylar…

Bitcoin, ETH değil: Tezos benimsendi

Yakın vakitte yapılan bir duyuruda, Tezos e-oylama tahlilini en son benimseyen üç Birleşmiş Milletler kuruluşu oldu. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) resmi çocuk ve genç seçmenleri olan YOUNGO, Tezos e-oylama tahlilini benimseyen birinci BM kuruluşuydu. Kuruluş, 35 yaşın altındaki çocuklardan oluşan bir ağdan ve gençlerin seslerinin UNFCCC tarafından duyulmasını sağlamayı taahhüt eden öteki gençlik STK’larından oluşmaktadır.

Pin

Tezos elektronik oylama tahlilini benimseyen bir öteki Birleşmiş Milletler kuruluşu da SDG7 Gençlik Seçim Bölgesi oldu. Tertip, dünya çapında gençlerin güç dalında seslerini duyurabilmeleri için başlatıldı. SDG7’nin 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan 17 Sürdürülebilir Kalkınma Maksadı ortasında yer alması dikkat caziptir. Tezos’un e-oylama tahlili, SDG7’nin işlerine olumlu katkıda bulundu. Bu da tertibin bir üyesinin yorumlarına yol açtı:

Electis, bu yılki seçim kampanyası için ve umarım gelecekteki tüm seçimler için muteber ortağımızdır.

Electics tahlili, yaygın bir formda kabul aldı

Son olarak, Electis oylama tahlili, Women and Gender Constituency (WGC) tarafından da değerlendirildi. Örgüt, haklarının ve önceliklerinin gerçekleştirilmesi için talep edilen bayanların seslerinin duyulmasını sağlamaya odaklanan 28 STK’dan oluşmaktadır. Tezos’un Electis’in bu BM kuruluşları tarafından benimsenmesi, Blockchain’e güvenen kurumların sayısının arttığını gösteriyor.

Pin

Eylül 2021’de Fransız yetkililer, mahallî seçimlerde kullanılan tahlili görecek bir hareketle Electis’i bir e-oylama programı olarak kullandılar. Misal halde, Electis ayrıyeten Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesi ve Kings College London dahil olmak üzere 80 üçüncül kurumda test edilmiş ve benimsenmiştir. Electis, Tezos Blockchain’ine dayalı şifreli ve anonim bir elektronik oylama sistemi sağlayan bir oylama tahlilidir.

Tezos nedir?

Peki, Tezos nedir? Tezos, Ethereum’dan çok farklı olmayan bir formda akıllı mukavelelere dayanan bir Blockchain ağıdır. Lakin Tezos, daha gelişmiş bir altyapı sunmayı hedefliyor. Yani, hard fork tehlikesi olmadan vakit içinde gelişmeyi amaçlıyor. XTZ sahibi şahıslar, Tezos geliştiricileri tarafından öne sürülen protokol yükseltme tekliflerine oy verebilir. Bu açık kaynaklı platform kendisini “güvenli, yükseltilebilir ve uzun müddet dayanacak halde inşa edilmiş” olarak nitelendiriyor.

Pin

Akıllı kontrat lisanının yüksek kıymetli kullanım durumları için gereken doğruluğu sağladığını söylüyor. Tezos’a nazaran, yaklaşımı geleceğe yönelik. Yani Blockchain teknolojisindeki gelişmeleri kucaklayabilir. Tezos’u destekleyen teknoloji birinci olarak Eylül 2014’te yayınlanan bir raporda önerildi. Bir dizi gecikmeden sonra Tezos ana ağı dört yıl sonra piyasaya sürüldü.