Bitcoin, SHIB ve Altcoin Ayı Piyasasının Sonu Geldi Mi?

2022, Bitcoin, ETH, ADA, SHIB ve tüm kripto para piyasası için oldukça sert bir notla başladı. Ayı piyasası yeni bir fenomen olmasa da, bu yıl yaşananlar kripto tarihindeki en şiddetlisiydi. Bu yazıda, mevcut piyasaya ve mini boğa koşularının olanaklarına bakalım. Düşüş trendlerinde portföy yönetimi cevaplayacağımız sorular arasında olacak.

Bitcoin, ETH, ADA, SHIB zirve fiyatlardan %60’dan fazla eridi

Raporlara göre, 2022 ayı piyasasının bir sonucu olarak, kripto alanı değerinin yaklaşık 2 trilyon dolarını kaybetti. Örneğin Bitcoin, değerinin %66’sından fazlasını sildi. Şu anda Kasım 2021’deki ATH seviyesi olan 69.000 dolardan 23.000 dolardan işlem görüyor. ETH, MATIC, BNB, ADA, SOL, DOT vb. altcoin’ler de çeşitli derecelerde fiyat kayıpları kaydetti.

Pin

Ayı piyasasında mini boğa koşuları var mı?

Ayı piyasasında mini boğa koşuları olup olmadığını öğrenmek için ilerlemeden önce, bunların ne olduğunu anlamalıyız. Popüler tanımıyla ayı piyasası, fiyat zirvesinden %20’lik bir düşüştür. Boğa piyasasının ise net bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, boğa piyasasının “fiyatların yükseldiği veya artmasının beklendiği” bir piyasa olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir.

Ayı piyasasında mini boğa koşularının olması da normaldir. Bu keslin hareketlere “ayı piyasası rallisi” denir. 2022 piyasasını örnek alarak, piyasadaki genel düşüş eğilimine rağmen fiyat artışları kaydettik. Bitcoin (BTC), şu anda son 30 güne göre %6 daha değerli. Bu, fiyatının hala Kasım 2021’deki ATH seviyesinden çok uzak olmasına rağmen geliyor.

Pin

BTC, SHIB ve tüm altcoin’leri kapsayan bu mini boğa koşularını boğa piyasası trendleri olarak görme olasılığı da var. Bu nedenle, yükseliş trendlerini mini boğa koşularından ayırt edebilmek önemlidir. Peki kırmızı rengin hakim olduğu bu dönemler nasıl idare edilmeli?

Ayı piyasası nasıl yönetilir?

Mevcut ayı piyasasında portföyünüze nasıl yön veriyorsunuz? Ayı piyasasında pozisyon alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli adım var. AltcoinBuzz analistleri ayı piyasasında portföy yönetimi için birkaç madde sıralıyor.

  • Portföyünüzü çeşitlendirin: Belirli bir kriptoya yatırım yapmak yerine, kripto alanının NFT’ler, DeFi vb. gibi diğer yönlerini deneyebilirsiniz.
  • Pozisyonlarını koruyun: Varlıklarınızı geri çekmekten kaçınmak da önemlidir. Özellikle zaten bir açığınız varsa. Bu nedenle, yerinde kalmanız ve fırtınayı havalandırmanız tavsiye edilir.
Pin

Sonuç olarak, mevcut kripto piyasası trendlerine rağmen, mevcut analiz kripto kışının dibi gördüğünü gösteriyor. Bu sonuca yönelik önemli bir bakış açısı, Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketidir. 13 yıllık fiyat döngüsü boyunca ‘lider kripto’, düşük bant çizgisinin altında hiç bu kadar uzun süre kalmamıştı. Diğer grafikler, sinyaller ve faktörler, analistlere göre kripto kışının yakında sona ereceğini doğruluyor. Ancak, Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Mike Novogratz bu görüşte değil.