Bitcoin, SHIB ve Altın Bu Gelişmeye Kilitlendi! İşte Beklentiler

FED gündemi, Temmuz ayındaki toplantının ardından, kripto para piyasasının radarından bir süreliğine çıktı. Bunun üzerine Bitcoin, SHIB ve altcoin’lerin fiyatları, yukarı yönlü bir harekete başladı. Üstüne, 5 Ağustos’ta yayınlanan ABD istihdam verileri de korkuları hafifletti. Buna göre, ABD’de istihdam oranları Covid-19 pandemisi öncesindeki dönemdeki oranlarına ulaştı. Bu, hemen hemen tüm piyasalarda, olası bir resesyon endişelerini azalttı. Sonuç olarak, yatırımlar ve fiyatlar yükselişe geçti. Şimdiyse piyasalar, 10 Ağustos Çarşamba günü Türkiye saati ile 15:30’da açıklanması beklenen ABD enflasyon verilerini bekliyor. Bununla birlikte, kripto para ve altın fiyatlarının enflasyon verileriyle nasıl şekilleneceği, herkesin merak konusu olmayı sürdürüyor.

Bitcoin, SHIB ve altcoinler enflasyon verilerini bekliyor

10 Ağustos’ta ABD enflasyon verileri yayınlanacak. Veriler, Temmuz ayının yıllık bazda enflasyon değişimini ve mevcut durumu açıklaması nedeniyle önem arz ediyor. Bununla birlikte, piyasalar ve analistler, şimdiden enflasyon tahminlerini sıralıyor ve buna göre duruş alıyor. Temmuz ayı ABD enflasyon beklentileri, genellikle aylık olarak %0,2 artış tahmin ediyor. Yani analistlere göre ABD enflasyonu, Temmuz ayında %0,2 artarak yıllık bazda %8,7 olarak kayda geçecek. Enflasyon verileri kripto paraları doğrudan etki altına alıyor.

Pin

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Haziran ayı enflasyon verileri, uzmanların beklentisinin üstündeydi. Bunun üzerine FED, faiz oranlarını 0,75 baz puan artırarak totalde %2,5’a yükselmişti. FED’in faiz kararının ardından, Bitcoin, SHIB ve altcoin fiyatlarında kısa süreli bir düşüş görmüştük. Ancak piyasa, kısa sürede toparlanarak yükselmişti. FED’in faiz kararları, enflasyonun durumuna göre şekil alıyor. Bu nedenle, açıklanması beklenen enflasyon oranlarının, FED’in kararını etkilemesi muhtemel. Peki FED, Eylül ayındaki toplantısında nasıl bir karar alacak?

FED Eylül ayında faizi ne kadar artıracak?

Piyasalar, FED’in Eylül toplantısı için 0,50 ve 0,75 baz puan artış üzerinde duruyor. Uzmanlara göre, Çarşamba günü yayınlanması beklenen enflasyon verileri, FED’in kararı üzerinde etkili olacak. FED Başkanı Jerome Powell’in konuşmaları da bunu destekliyor. Powell, her toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında “verilere bağlı kalacaklarını” söylüyor. Oransal olarak baktığımızda, piyasa katılımcılarının %55’i Eylül ayında 0,75 puanlık faiz artışına bahse giriyor. Kalan %45 ise, 0,50 baz puanlık artış bekliyor. Bununla birlikte analistler, Eylül ayına kadar Bitcoin, SHIB ve genel kripto para piyasasının yükseleceğini öne sürüyor. Eylül’deki karar, kripto para fiyatları üzerinde de belirleyici bir etkiye sahip olacak gibi duruyor.

Pin

Altın fiyatının da etkilenmesi bekleniyor

Ons altın fiyatı 1.800 dolar seviyesinin altında yarasını yalıyor. Ayrıca, bir sonraki düşüş için yeni bir katalizör bekliyor. Varlıktaki riskli akışlar haftanın başında geri döndü ve Hazine getirileri de gevşedi. Bunun sonucunda, doların geniş tabanlı bir geri çekilmesini körükledi. Yatırımcılar, ABD Tarım Dışı İstihdam Verilerinde Temmuz ayı için yukarı yönlü büyük bir sürpriz yaşadı. Ardından şu anda %70’te kalan büyük bir FED oranının önümüzdeki aylardaki etkilerini değerlendiriyor. İstihdam patlaması, Çarşamba günü açıklanması beklenen Temmuz ABD enflasyon raporunun risklerini artırdı. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ana büyümede muhtemelen hafif bir gerileme göreceğimizi ortaya koyuyor. Ancak temel rakamın hızlandığı da ortada. Zirve enflasyon tartışması, haftanın kilit olayıyla ortaya çıkacak riske doğru devam ediyor.

Teknik Birleşme Dedektörü, NFP sonrası satışları devam ettirmek için altın fiyatının 1.772-1.771 dolar arasındaki bir dizi sağlıklı destek seviyesinden geçmesi gerektiğini gösteriyor. Bu talep bölgesi, bir günlük SMA5’in, bir günlük Fibonacci %23.6’sının ve önceki dört saatlik düşük seviyenin yakınsamasıdır. Fibonacci %61.8 seviyesinde, bir hafta içinde 1.769 dolardan satıcıların radarlarında olacak. Bununla birlikte, ayıların, son yükseliş momentumunu olumsuzlamak için bir aylık Fibonacci %61.8 ve bir günlük pivot noktası S1’in 1.763 dolarlık birleşiminin altında kabul edilmesi gerekiyor. Önceki haftanın düşüğü ile bir haftalık S1 pivot noktasının 1,754 dolarda kesişmesi aşağı yönü koruyacak. Yukarı yönde, ani direnç 1.775 dolarda yer alıyor. Bunun üzerinde bir haftalık %1,780 seviyesindeki Fibonacci %38.2’ye meydan okuyacak. Altın için sonraki direnç seviyeleri, sırasıyla1.784 dolar ve 1.786 dolarda yer alıyor.