Bitcoin ve SHIB Ayı Piyasası Bitti Mi? İşte Bilmeniz Gerekenler!

Bitcoin ve Ethereum, geçen Ekim’den bu yana en uygun aylarını kaydetme yolunda ilerliyor. Böylelikle kimi yatırımcıların kripto ayı piyasasının bitip bitmediğini sormalarına neden oluyor.

Bitcoin ve altcoin piyasasına genel bakış

Bitcoin (BTC), 13 Haziran’dan bu yana en yüksek düzey olan 24,557.96 dolara ulaştı. Bu tepe, hafta içindeki ivmeye ek %9’luk artışla geldi. Böylelikle, Bitcoin fiyatı bu ay şimdiye kadar %19’dan fazla kıymet kazandı. Öbür yandan, tıpkı süreçte Ethereum’un çıkarı %55’i aşıyor. Yeniden de, önder kripto paralar, geçen yılki tepelerinden %65 aşağıda süreç görüyor. Piyasanın toplam bedeli de bu oranda erimişti.

Pin

NYDIG analistleri Cuma günü bir notta, son kazanımlara karşın, “piyasa dataları, yatırımcıların çekimser bir formda konumlandığını göstermeye devam ediyor” diye yazdı. Analistler, toplam bekleyen türev kontratlarını ölçen Bitcoin vadeli süreçlerine ve opsiyonlarına açık ilginin son zamanlardaki en düşük düzeylere ayak uydurduğunu lakin rekor düzeylerin epey altında kaldığını belirtiyor. Öteki yandan, on-chain bilgilerin gösterdiği üzere yatırımcı duygusu süratlice bilakis dönüyor.

Coinglass’tan alınan datalara nazaran, daima takas fonlama oranları da çoğunlukla nötr kalıyor

Yatırımcılar long konumda ödeme yapmaya istekli olduklarından, olumlu bir fonlama oranı çoklukla yükseliş olarak görülürken, negatif bir fonlama oranı çoklukla düşüş işaretidir. Coinglass analistleri, yakın tarihli bir tweet’te bu dataları şöyle yorumluyor:

Fonlama oranlarının mutlak bazda hala düşük olması, yatırımcıların istikametli konum alma isteğinin olmadığını gösteriyor, fakat daha yüksek bir eğilim gösteriyor üzere görünüyorlar.

Pin

Blockware analisti Will Clemente, teknik açıdan bakıldığında, bu hafta sonuna kadar Bitcoin’in şu anda 22.800 dolar olan 200 haftalık hareketli ortalamasının üzerinde süreç yapıp yapamayacağını izlemeyi öneli buluyor.

Analistler, genel olarak makroekonomik ortamın hala en değerli rolü oynadığını belirtti.

IDX Digital Assets’in kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Ben McMillan, Fed’ın para siyaseti üzerine şunları söylüyor:

Şaşırtıcı olmayan bir formda, tüm bu yıla Fed ve yapacakları hakim olacak.

Hisse senedi ve kripto piyasası, Fed’in faiz oranını 75 baz puan artırmasının akabinde ralli yaptı. Fed lideri Jerome Powell, Eylül ayında birebir ölçekte diğer bir faiz artırımının mümkün olduğunu söylüyor. Lakin kararın gelecek ekonomik datalara bağlı olacağını ekliyor. Birtakım trader’lar Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatacağını düşünürken, öbürleri bu cins beklentilerin erken olabileceğine inanıyor.

Pin

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Fed 27 Temmuz’da siyaset faizini 75 baz puan artırdı. Kripto para piyasası bu tarihten itibaren %15’in üzerinde büyüdü.