Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten Ticaret Tavsiyeleri!

Peter Brandt, 50 yıldan uzun süredir yatırım yapan ve doğru çıkan Bitcoin tahminleriyle ünlenen bir analisttir. Analist şimdi, bir Twitter paylaşımıyla, takipçilerine ticaret tavsiyeleri veriyor. İşte Peter Brandt’in 50 yıllık yatırım deneyiminde öğrendikleri ve tavsiyeleri…

Bitcoin analisti, ticaret tavsiyelerini paylaştı

Peter Brandt, geleneksel ve kripto para piyasalarındaki benzeri görülmemiş bir deneyime sahip. Bunun nedeni ise, neredeyse 50 yıl boyunca fonları kendi çatısı altında yönetme tecrübesinin bulunması. Ünlü finans ismi, şimdi Twitter’da fikirlerini paylaştı. Buna göre Brandt, deneyimlerini ve kripto para ve borsa yatırımcılarına ticaret tavsiyeleri vermeye başladı. İlk olarak Brandt, kaç yatırımının başarıyla sonuçlandığına dair gerçekleri paylaştı. Buna göre, analistin yatırımlarının başarı şansı %50’nin üzerinde. Yani Bitcoin analisti, son 50 yıldır kâr bölgesinden hiç çıkmadı.

Pin

Ek olarak Brandt, hata yapmanın yatırımcılar arasında normal olduğunu ifade ediyor. Kendisinin de geçmişte çok fazla hata yaptığını itiraf ediyor. Ancak son 50 yıldır altında kârlı olmaya devam ettiğini de ekliyor. Bununla birlikte, %100 kâr bekleyen yeni yatırımcıları da eleştiriyor. Brandt, “%50’nin üzerinin bir yatırımcı için nasıl kârlı olabileceğini anlamıyorsanız, paranızı yastığınızın altında tutun” diyor. Bu kapsamda Twitter’da türeyen ve büyük kazançlı tavsiyeler paylaştığını söyleyen yüzlerce trader’ı da eleştiriyor. Bitcoin analisti, “Twitter hiçbir zaman yanılmadığını iddia eden ‘ticaret dehaları’ ile dolu. Ben onlardan biri değilim” diyor.

Brandt’in tavsiyeleri kripto dünyasında işe yarar mı?

Peter Brandt 50 yıllık yatırım kariyerinde çoğunlukla türev ve hisse fonlarını yönetti. Ancak ünlü trader’ın Bitcoin hakkında doğru çıkan birçok tahmini de mevcut. Bu nedenle, Brandt’in ticaret tavsiyelerinin kripto paralar için de geçerli olduğunu söylemek mümkün. Ancak yatırımcılar, BTC ve altcoin’lerin hisse senedi gibi varlıklardan daha riskli olduğunu unutmaması önemlidir. Kripto paralarda risk yönetimi türev gibi diğer yatırım araçlarından çok daha farklıdır. Likidite, işlem hacmi, topluluk desteği, makroekonomik olaylar gibi birçok etken, kripto para fiyatlarını etkiler.

Pin

Ek olarak, kripto paralar, fiat para birimlerine nazaran çok daha oynak bir yapıya sahiptir. Yani fiyat hem yükseliş hem de düşüş yönünde daha geniş bir aralıkta dalgalanır. Örneğin, yükseliş trendinde olan bir altcoin, yeni çıkan bir haberle çift haneli değer kaybı yaşayabilir. Sonuç olarak, Brandt’in geleneksel ticaret tavsiyelerini kripto para birimlerine uyarlarken, yanlış sonuçlar elde edebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni, kripto paraların oynaklığı nedeniyle stratejinin geçersiz olmasının mümkün olmasıdır. 2022’nin başından bugüne Bitcoin (BTC) fiyatı %65’in üzerinde düşüş yaşadı. SPX gibi geleneksel piyasalar ise en düşük fiyatlarında %25’ten az değer kaybı yaşadı.