Bitcoin’in Ötesine Bakmak: Bu 5 Altcoin Dikkat Çekiyor!

Bitcoin (BTC), bireysel yatırımcıların olduğu kadar kurumsal yatırımcılarında en güvendiği kripto para birimidir. Ancak, son zamanlarda yeni teknolojilerle piyasa farklı bakış açıları katan altcoin projeleri de var. Bu yazıda, analist Jim O Brien’in listesinden Bitcoin dışındaki en iyi kripto para birimlerini listeleyelim.

Bitcoin’in yanında yatırım yapılacak en iyi 5 altcoin

Ethereum (ETH)

Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi Blockchain tabanlı bir ağdır. Merkezi olmayan ve açık kaynaklıdır. Bu, hiçbir hükümet veya bankanın onu kontrol etmek için ağa giremeyeceği anlamına gelir. Ancak, büyük bir benzerlikle birlikte, Bitcoin ile bazı farklılıkları da var. Ethereum ağı üç bileşen ile Bitcoin’den ayrılır…

Pin
  • Ethereum Sanal Makinesi (EVM): Buradaki merkezi olmayan ağdır ve Ethereum adını verdiğimizde anladığımız ana uygulama budur. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edildiğinden, işlem verilerinin bloklarda saklandığı ve ağın bu şekilde yayıldığı dağıtık bir defter (ledger) sistemi sağlar. Ağ, belirli bir giriş tetiklendiğinde otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Buna sağladığı akıllı sözleşme tesisi denir.
  • ETH: ETH, EVM üzerinden çalışan Ethereum ağındaki yerel kripto para birimidir.
  • Gas: Dağıtık Ethereum ağının çalışması veya bir işlem yapar gibi çalışması için biraz enerjiye ihtiyacı vardır. Burada işin miktarına gas, enerjisine ise ETH denmektedir. Eter temelde enerjinin dönüşmüş versiyonudur. Yani, gerçek dünya değeri vardır.

Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin yeni fork’lar hakkında görüşünü paylaştı.

Pin

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013’te piyasaya sürüldü. Doge’nin diğer projelere nazaran farklı anaçları var. 2009’da Bitcoin’in yenilenmesinden sonra insanlar bu konudaki spekülasyonlarını gösterdiler. O zaman, bu iki yazılım mühendisi, Bitcoin inovasyonu etrafındaki tartışmalara şaka olarak bir kripto para birimi üretmeyi planladı. Bitcoin’den çok daha iyi bir para birimi geliştirmek istediler. Hareketlerinde başarılı oldular ve kripto logosu olarak meme köpeği Shiba Inu köpeğinin yüzünü seçtiler.

Pin

Bir dereceye kadar şaka olarak başlasa da, Dogecoin gerçekten Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Bir Dogecoin işlemi, bir işlem için 2 dakikadan az sürer. Aynı zamanda Bitcoin’den daha az olan 2 dolar civarında ücret alır.

Stellar (XLM)

Stellar ile ilgili ilginç olan şey, kripto para biriminin kendisi olmaması ve bankaları ve diğer ödeme sistemlerini işlemler için kolaylaştırmasıdır. Kripto para birimi, burada Stellar ağı üzerinden dolaşan ve kriptoyu fiat para birimine dönüştürerek bankacılık işlemlerine yardımcı olan XLM’dir. Dijital işlem sırasında XLM aktarılır ve bankalara yatırılmak üzere fiat para birimine dönüştürülür.

Pin

BNB Coin (BNB)

BNB coin, başlangıçta Ethereum Blockchain üzerinde çalışıyordu. Daha sonra kendi Blockchain olan Binance Chain’e geçti. BNB, hızlı fon transferini kolaylaştırır ve yatırım için de büyük bir altcoin projelerinden biridir.

Pin

Polkadot (DOT)

Polkadot son zamanlarda popülerliğini katladı. 2017 yılında Ethereum kurucu ortaklarından Gavin Wood tarafından tasarlardı. Polkadot ağı, diğer kripto para ağlarından oldukça farklıdır. Aynı zamanda Blockchain tabanlı bir ağdır. Ancak Polkadot’ta birden fazla Blockchain vardır ve cross chain işlemlerine olanak tanır. Ağ, açık kaynaklı ağ gibi sahip olmadığı tüm olanaklara sahiptir.