Bitcoin’in Ötesine Bakmak: Bu 5 Altcoin Dikkat Çekiyor!

Bitcoin’in yanında yatırım yapılacak en iyi 5 altcoin

Ethereum (ETH)

Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi Blockchain tabanlı bir ağdır. Merkezi olmayan ve açık kaynaklıdır. Bu, hiçbir hükümet veya bankanın onu kontrol etmek için ağa giremeyeceği anlamına gelir. Ancak, büyük bir benzerlikle birlikte, Bitcoin ile bazı farklılıkları da var. Ethereum ağı üç bileşen ile Bitcoin’den ayrılır.

  • Ethereum Sanal Makinesi (EVM): Buradaki merkezi olmayan ağdır ve Ethereum adını verdiğimizde anladığımız ana uygulama budur. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edildiğinden, işlem verilerinin bloklarda saklandığı ve ağın bu şekilde yayıldığı dağıtılmış bir defter sistemi sağlar. Ağ, belirli bir giriş tetiklendiğinde otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Buna sağladığı akıllı sözleşme tesisi denir.
  • ETH: ETH, EVM üzerinden çalışan Ethereum ağındaki yerel kripto para birimidir. Tam çevrimiçi para birimi eter olmak, değerlemesine göre gerçek dünya bağlantısına sahiptir. Yuva noktası ile net bir şekilde anlayabilirsiniz.
  • Gas: Dağıtılmış Ethereum ağının çalışması veya bir işlem yapar gibi çalışması için biraz enerjiye ihtiyacı vardır. Burada işin miktarına gaz, enerjisine ise eter denir. Eter temelde enerjinin dönüştürülmüş bir versiyonudur. Yani, gerçek dünya değeri var.
Pin

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 6 Aralık 2013’te piyasaya sürülen bir başka popüler kripto para birimidir. Dogecoin’in amacının biraz komik bir hikayesi var. 2009’da Bitcoin’in yenilenmesinden sonra insanlar bu konudaki spekülasyonlarını gösterdiler. O zaman, bu iki yazılım mühendisi, Bitcoin inovasyonu etrafındaki tartışmalara şaka olarak bir kripto para birimi üretmeyi planladı. Bitcoin’den çok daha iyi bir para birimi geliştirmek istediler. Hareketlerinde başarılı oldular ve kripto logosu olarak meme köpeği Shiba Inu köpeğinin yüzünü seçtiler. Daha sonra 2013 yılında piyasaya sürüldü.

Pin

Bir dereceye kadar şaka olarak yaratılmış olsa da, Dogecoin gerçekten Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Bir Dogecoin işlemi, bir işlem için 2 dakikadan az sürer ve Bitcoin’den daha az olan 2 dolar civarında ücret alır.

Stellar (XLM)

Stellar ile ilgili ilginç olan şey, kripto para biriminin kendisi olmaması ve bankaları ve diğer ödeme sistemlerini işlemler için kolaylaştırmasıdır. Kripto para birimi, burada yıldız ağı üzerinden dolaşan ve kriptoyu fiat para birimine dönüştürerek bankacılık işlemlerine yardımcı olan XLM’dir. Dijital işlem sırasında XLM aktarılır ve bankalara yatırılmak üzere fiat para birimine dönüştürülür.

Pin

Binance Coin (BNB)

Binance coin, başlangıçta Ethereum Blockchain üzerinde çalıştırılan ancak şimdi kendi Blockchain olan Binance zinciri üzerinde çalışan Blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Hızlı fon transferini kolaylaştırır ve yatırım için de büyük bir varlıktır.

Pin

Polkadot (DOT)

Kripto para birimi Polkadot son zamanlarda ünlü oluyor. 2017 yılında Ethereum kurucu ortaklarından Gavin Wood tarafından oluşturuldu. Polkadot ağı, diğer kripto para ağlarından oldukça farklıdır. Bu aynı zamanda Blockchain tabanlı bir ağdır, ancak birden fazla blok zinciri vardır ve kripto, çapraz blok zincir işlemlerine olanak tanır. Ağ, merkezi olmayan bir ağın üçüncü taraf müdahalesi ve açık kaynaklı ağ gibi sahip olmadığı tüm olanaklara sahiptir.