BitTorrent Nedir? BTTOLD Coin Ne İşe Yarar?

BitTorrent, büyük dosyaları İnternet üzerinden aktarmak için bir P2P protokolüdür. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “BitTorrent nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

BitTorrent nedir? Ne işe yarar?

BitTorrent (BTT), TRON blok zincirinde bir TRC10 tokeninden bir TRC20 token’a yeniden adlandırılacaktır. TRON ağındaki yeni TRC20 BTT tokenleri BTT oldu. Eski TRC10 BTT tokenleri BTTOLD olarak yeniden adlandırıldı. BitTorent, son yıllarda gittikçe daha fazla merkeziyetsizleşen, popüler bir P2P dosya paylaşım ve Torrent platformudur. Esasen Temmuz 2001’de kullanıma açılan BitTorent, Temmuz 2018’de blockchain platformu TRON tarafından satın alındı. Satın alınışından beri BitTorrent, Şubat 2019’da piyasaya sürülen özel bir kripto para tokeni olan BTT ile birlikte çeşitli araçlar ekledi. BTT, TRON’un kendi blockchain ağı üzerinde TRC-10 standardını kullanarak piyasaya sürdü.

BTTOLD coin nedir?

BTTOLD coin BitTorrent’in yerel tokenidir. Token ile BitTorrent ekibi, yavaş indirme hızı ve zamanla azalan dosyaların kullanılabilirliği gibi sorunları çözmeyi ve torrentlemeye teşvik eklemeyi ummakta.

BitTorrent nasıl çalışır?

Özünde BitTorrent, dosya paylaşım isteklerini hesaplamak için ağına erişen tarafları birbirine bağlayan bir yazılımdır. İşlemler, bir kullanıcı, dosyaları bilgisayarında barındıran sağlayıcılardan dosya istediğinde başlar. Bir dosyayı barındıran sağlayıcılar, onları birkaç parçaya böldü. Ayrıca talep edenler söz konusu dosyayı indirmek isterse, aynı dosyanın parçalarını birden fazla sağlayıcıdan alırlar. BitTorrent‘in BTT ile genişletilmesi, onu daha dağıtılmış bir ağ haline getirmek. Sunucu ve ağ etkisini azaltmak için büyük dosyaları paylaşma verimliliğini arttırmakta. Sağlayıcıları telafi etmeyi amaçlamakta İstek sahibi, içerik almak için bant genişliği veya uzaktan yedekleme için depolama gibi yerel kaynaklar karşılığında bir sağlayıcıya BTT tokenleri de sunabilmekte.

BitTorrent’in dosya işlemleri yazılımı tarafından kolaylaştırmakta. Ayrıca ağ tüm BTT işlemlerinin kaydını tutmak için Tron blok zincirine güvenmekte. İstek sahibi ve hizmet sağlayıcılar arasında bir teklif eşleştirildiğinde, paylaştıkları dosyanın parçasına göre sağlayıcı başına ihtiyaç duyulan mikro ödemeleri kolaylaştırmak için Tron’da bir ödeme kanalı oluşturur. Hizmet sonlandırıldıktan sonra, bu mikro ödemeler daha sonra paketlenir, düzenlenir ve Tron blok zincirine kaydedilir. BitTorrent ağı ayrıca, Tron’un hizmetlerini geliştirmeyi amaçlayan çeşitli dapps oluşturmak için akıllı sözleşmeler paketinden yararlanır.

Bunların başında, istek sahiplerine indirme hızını artırmak için BTT kullanmakta. Ayrıca sağlayıcı bant genişliği satın alma olanağı sunan bir dapp olan BitTorrent Speed ​​geliyor. Bir başka popüler dapp, merkezi depolama sistemlerinde bulunan maliyet ve güven sorunlarını çözmeyi amaçlayan bir dosya depolama protokolü olan BitTorrent Dosya Sistemidir (BTFS). BTFS, her biri farklı teknik yeteneklere sahip olan Filecoin, Siacoin ve Storj gibi diğer merkeziyetsiz bulut depolama platformlarına benzer şekilde çalışır

BitTorrent nedir? BTTOLD coin nasıl alınır?

BitTorrent şu anda az sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Ek olarak projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. BitTorrent’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: CoinTiger, Upbit, Bibox, PancakeSwap (V2). Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.