Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

Investing.com – Borsa İstanbul’da bugün son iki iş gününde gerçekleşen yükseliş sonrası yatay bir görünüm vardı. 

BIST 100 endeksi, güne artıda başladıktan sonra 2.670 puan seviyesinde dirençle karşılaştı. Gün içi işlemlerde alt bölgede ise 2.650 puanda destek oluşurken öğleden sonraki işlemlerde ikinci kez test edilen 2.670 puan direnci kırılamadı. Endeks, kapanışa doğru günün destek bölgesi, 2.650 puan üzerinde kalma mücadelesi veriyordu. 

Yurt dışı piyasalarında ise Asya borsalarında sert düşüşlerin görülmesinin ardından bugün Avrupa pazarına hafif satıcılı bir seyri hakimdi. Avrupa’da en çok düşen endeks, yüzde 0,5 düşüşle Euro Stoxx 50 oldu.

ABD borsaları da yeni güne ekside başladı. Açılışta Dow Jones, yüzde 0,8’e varan düşüşle en çok kayıp gören endeks oldu. S&P 500 ve Nasdaq ise an itibarıyla ortalama yüzde 0,3 oranında düşüşe sahipti. Avrupa ve ABD vadeli endeksleri de bugün satıcılı hareket ediyordu. 

Borsa İstanbul’da günün öne çıkan sektör endeksleri arasında yüzde 2 yükseliş gören metal ürünleri ve makineler yer aldı. Ulaştırma, yüzde 2’ye yakın yükselişle en çok artış gören diğer bir sektör endeksi oldu. 

Bugün yüzde 2’ye yakın gerileme gören leasing ve faktöring, en çok düşen sektör endeksi olurken Gıda ve odun, kağıt ve baskı endeksleri de yüzde 1’in üzerinde düşüş gördü. Bankalar, bugün 2.232 puanla rekor seviyesini test ettikten sonra hafif geri çekilmeyle 2.200 puan bandına geriledi. Holding endeksi ise bugün sabit kaldı.

Günün öne çıkan hisse senetleri

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (ODAS), Yapı Kredi (YKBNK), Türk Hava Yolları (THYAO), Şişecam (SISE) ve SASA (SASA) en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi.

Bugün en çok kazandıran hisse senetleri, Orma (ORMA), Tümosan Motor (TMSN), Koroplast (KRPLS), Park Elektrik (PRKME) ve TGS Dış Ticaret (TGSAS) olarak sıralandı. 

En çok kaybettiren hisse senetleri arasında ise Yayla Enerji (YAYLA), Kızılbük Gayrimenkul (KZBGY), İhlas Gazetecilik (IHGZT), ICBC Turkey (ICBCT) ve Lider Faktoring (LIDFA) ilk sıralarda yer aldı.

Yazar: Günay Caymaz