Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul, dünkü hafif düşüş sonrası bugün, güne artıda başladı. 

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,65 yükselişle 2.664,83 puandan başladı. Endeks, dün 2.670 puan bandına adım attıktan sonra gelen satışlarla günü 2.650 puanın altında kapatmıştı. 

Yurt dışı piyasalarında ABD – Çin arasında Tayvan ziyaretiyle ilgili gerilimin ardından Asya piyasalarında karışık seyir görülüyor. Çin borsaları, sabah saatlerinde ekside devam ediyordu. China A50 ve SZSE Component, yüzde 1’in üzerinde kayıplara sahipti. Diğer yandan Nikkei 225, yüzde 0,5 artıdayken Taiwan Weighted, yüzde 0,2 oranında yükselişe sahipti. 

ABD piyasaları ise dün günü ekside kapattı. Dow Jones, yüzde 1,2 kayıp en çok düşen endeks olurken S&P 500, yüzde 0,67 ve Nasdaq, yüzde 0,16 oranında geriledi. Avrupa borsaları, açılışta yatay hareket etti. DAX, şu an yüzde 0,12 oranında düşüşe sahipken FTSE 100, yüzde 0,3 oranında geriledi. Euro Stoxx 50 ve CAC 40 ise hafif pozitifte bulunuyordu. 

Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul’da açılış sonrası yeniden 2.670 puan bandını test etmeye başladı. Sabah seansının ilk saatinde öne çıkan sektör endeksleri ise yüzde 1,2’nin üzerinde artış gören teknoloji, ulaştırma, holding ve elektrik oldu. Açılışta spor endeksi yüzde 0,3 oranında gerilemeyle ekside devam eden tek endeksti. Bankalar, şu an yüzde 0,2 oranında ortalama değer artışı görürken BIST Sınai endeksi, yüzde 1’e yakın değer artışına sahipti. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Günün ilk saatinde Şişecam (SISE), ODAŞ Elektrik, Koroplast, Türk Hava Yolları (THYAO) ve Aselsan (ASELS), en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. 

Güne en çok yükselişle başlayan hisse senetleri, borsadaki ilk gününe tavan fiyatından başlayan Obase Bilgisayar, yüzde 9 bandında yükselen Cosmos ve Koroplast ile yüzde 6 bandında yükselen Tümosan Motor ve Deniz GYO oldu. 

Günün ilk saatinde en çok değer kaybeden hisse senetleri ise taban fiyatına yakın düşen Yayla Enerji, yüzde 6 gerileyen Birko Birleşik, yüzde 4 düşen Yibitaş Yozgat, Uzertaş ve İş GYO oldu.

Yazar: Günay Caymaz