Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul hafta boyunca yükselişini sürdürürken BIST 100 endeksi, güne rekor seviyesini yenileyerek başladı. 

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,4 oranında artışla 2734,44 puandan başladı. Sabah seansının ilk dakikalarında rekor açılış sonrası bir miktar satış görülen borsada, BIST endeksi, 2.720 puan bandına doğru çekildi. 

Küresel piyasalarda son duruma baktığımızda Asya borsalarının sabah saatlerinde pozitif seyri görüldü. Özellikle Shanghai, SZSE Component ve DJ Shanghai gibi Çin endeksleri, yüzde 1’in üzerinde yükselişe sahipti. 

ABD borsaları, dünkü kapanışta karışık seyre sahipti. Nasdaq, yüzde 0,41 oranında yükseliş görürken S&P 500, kapanışta sabit kaldı, Dow Jones ise yüzde 0,26 düştü. 

Avrupa borsaları, açılışta yataydı. FTSE 100, ilk saatte yüzde 0,2 oranında kısmi bir düşüşe sahipti. 

Borsa İstanbul’da sabah seansının ilk saatinde bankalar, tekstil ve deri ile spor yüzde 1’in üzerinde yükselişle öncü sektörler oldu. Dün önemli bir yükseliş gören faktöring, güne yüzde 1,5’e yakın düzeltmeyle başladı. Gayrimenkul yatırımları ve metal ürünleri, yüzde 0,5 oranında düşüşe sahipti. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Haftanın son iş gününde güne en yüksek işlem hacmiyle başlayan hisselerin başında ODAŞ Elektrik (ODAS), TSKB (TSKB), Kardemir D (KRDMD), Şişecam (SISE) ve Türk Hava Yolları (THYAO) vardı. 

Güne en yüksek değer artışıyla başlayan hisseler, tavan fiyatından işlem gören Obase Bilgisayar (OBASE), Yünsa Yünlü (YUNSA), Mia Teknoloji (MIATK), Koroplast (KRPLS) ile yüzde 8 bandında değer kazanan Beyaz Filo (BEYAZ) oldu.

Açılışta en çok değer kaybı görülen hisseler ise taban fiyatından işlemlere başlayan Anadolu Isuzu (ASUZU), Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (SNGYO) ile yüzde 6 düşen Yayla Enerji (YAYLA), yüzde 5’e yakın düşen Servet GYO (SRVGY) ve yüzde 4,5 düşen İntema İnşaat (INTEM) oldu.

Yazar: Günay Caymaz