Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul’da dün yükselişine devam etti. BIST 100 endeksi, yüzde 2,47 artışla 2.656 puandan kapandıktan sonra en yüksek kapanış rekorunu gerçekleştirdi. 

Yeni güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, yüzde 0,21 oranında değer artışıyla 2.662 puandan başladı.

Yurt dışı piyasalarında Asya tarafında sert satışlar söz konusuydu. Çin borsaları, sabah saatlerinde yüzde 2’nin üzerinde değer kayıplarına sahipti. ABD borsaları da dün günü hafif ekside kapattı. S&P 500, yüzde 0,28 düşerken Nasdaq, yüzde 0,18 ve Dow Jones endeksi de yüzde 0,14 oranında geriledi. 

Avrupa borsalarında da negatif açılış gerçekleşirken DAX ve Euro Stoxx 50, açılışta yüzde 0,7 oranında gerilemeye sahipti. 

Küresel piyasalardan pozitif ayrışmaya devam eden Borsa İstanbul’da sabah seansında öne çıkan sektörler, yüzde 1 değer artışıyla başlayan gayrimenkul yatırımları ve yüzde 0,5’nin üzerinde değer artışı gören inşaat, elektrik ve ulaştırma oldu.

Güne ekside başlayan sektör endekslerinin başında spor, faktöring ve gıda vardı. Dün önemli yükselişler gören bankalar ve holding endeksi, bugün güne hafif alıcılı başladı. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Sabah seansının ilk saatinde Emlak Konut (EKGYO), Koroplast (KRPLS), Şişecam (SISE), Kardemir D (KRDMD) ve Türk Hava Yolları (THYAO) en yüksek işlem hacmine sahip hisselerdi. 

Güne en yüksek değer artışıyla başlayan hisseler, tavan fiyatına ulaşan Orma Orman Mahsulleri (ORMA), Yibitaş Yozgat (YBTAS), Cosmos Yatırım Holding (COSMO), Yonga Mobilya (YONGA) ve SAN-EL Mühendislik (SANEL) olarak sıralandı. 

Açılışta en yüksek değer kayıpları ise Anadolu Isuzu (ASUZU), Yayla Enerji (YAYLA), Tat Gıda (NYSE:AT0000A0GW43=CENT) (TATGD), İmaş Makina (IMASM) ve Serve Kırtasiye (SERVE) hisselerinde görüldü. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada OZRDN, IHGZT, HATEK, AGHOL, INTEM), RTALB, ASUZUHUBVC payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz