Borsa İstanbul güne rekor açılışla başladı

Investing.com – Borsa İstanbul, dünkü pozitif seyrin ardından rekor kapanış gördükten sonra bugün de güne rekor açılışla başladı. BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,91 artışla 2.709 puana yükseldi. 

BIST 100 endeksindeki pozitif açılış sonrası, ilk dakikalarda alımlar devam ederken endeks, 2.720 puan bandına doğru hareket etti. 

Yurt dışı piyasalarındaki son duruma baktığımızda Asya borsaları, sabah saatlerinde pozitifti. Çin endeksleri, dünkü negatif seyrin ardından bugün toparlandı. China A50, yüzde 1,2 yükselişe sahipken Hang Seng, yüzde 2’ye yakın bir artışa sahipti. 

ABD borsaları da dünkü kapanışını artıda tamamladı. Özellikle Nasdaq, yüzde 2,6 yükselişle öne çıkarken 12.668 puan seviyesine yükselerek Mayıs ayı seviyelerine geri döndü. ABD’de Dow Jones, yüzde 1,29 ve S&P 500 ise yüzde 1,56 oranında yükseliş gördü.

Avrupa borsaları ise yeni güne hafif alıcılı başladı. An itibarıyla DAX, yüzde 0,7 artışla en çok yükselen endeks oldu. 

Yükseliş ivmesini devam ettiren Borsa İstanbul’da açılışta öne çıkan sektörler, yüzde 2’nin üzerinde yükselişle başlayan perakende ticaret, yüzde 2’ye yakın değerlenen metal ürünleri ve makineler ile yüzde 1,5’in üzerinde yükselen kimyasal, petrol ve plastik oldu. 

Bankalar ve BIST Sınai, sabah seansının ilk dakikalarında yüzde 1,5 yükseliş görürken holding, yüzde 1 artış kaydetti. Açılışta spor ve gayrimenkul yatırımları, en az talep gören sektörler oldu. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Sabah seansının ilk saatinde Hektaş (HEKTS), Yapı Kredi (YKBNK), Akbank (AKBNK), Türk Hava Yolları (THYAO) ve Şişecam (SISE), en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. 

Güne en çok yükselişle başlayan hisselerin başında ise Tavan fiyatından işlem gören Koroplast (KRPLS), Tümosan Motor (TMSN) ve Obase Bilgisayar’ın (OBASE) yanında yüzde 9 yükselen Yeo Teknoloji (YEOTK) ve Ekiz Kimya (EKIZ) vardı. 

Güne satıcılı başlayan ilk 5 hisse senedi ise Garanti Yatırım Ortaklığı (GRNYO), Senkron Güvenlik (SNKRN), Kızılbük Gayrimenkul (KZBGY), Kiler Holding (KLRHO) ve SAN-EL Mühendislik (SANEL) olarak sıralandı. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan son açıklamalarda RAYSG, FLAP, MZHLD, GRNYO, UFUK) ve TRGYO payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilerek tek fiyattan emir toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz