Borsa İstanbul, haftanın son iş gününde nasıl hareket etti?

Investing.com – Borsa İstanbul, haftanın son iş gününde de alıcılı devam etti. 

BIST 100 endeksi, rekor açılış sonrası, kısa bir süre aşağı yönlü bir volatilite görerek 2.700 puan bandında kadar geriledi, ancak endeks, sabah seansında bu noktadan destek bulurken gün boyu yükselişini sürdürdü. 

Kapanışa doğru 2.760 puan bandına hareket eden BIST 100 endeksi, gün içi işlemlerde yüzde 1,2’nin üzerinde değer artışına sahip. An itibarıyla haftalık yükseliş ise yüzde 6’nın üzerinde bulunuyor. 

Yurt dışı piyasalarında Asya borsaları pozitif kapanırken Taiwan Weighted yüzde 2,2’nin üzerinde yükselişle öne çıktı. ABD borsaları ise haftanın son iş gününe hafif negatif başladı. Nasdaq, şu an yüzde 0,37 oranında gerilemeyle en çok satış görülen endeksti. 

Avrupa borsaları da kapanışa doğru genel olarak ekside devam ederken sadece FTSE 100, yüzde 0,15 artışla kısmi bir yükselişe sahipti. ABD ve Avrupa vadelileri de hafta kapanışına doğru negatif seyre sahipti.

Pozitif ayrışmaya devam eden Borsa İstanbul’da bugün bankalar yüzde 6’nın üzerinde ortalama değer artışıyla borsayı yukarı taşıyan sektör oldu. Sigorta, ulaştırma ve finansallar, bankalar sektörünün ardından yüzde 2 bandında yükselişe sahipti. Holding sektörü, yüzde 1 oranında yükselişe sahipken kapanışa doğru BIST Sınai endeksinin sabit kaldığı görüldü. 

Borsa İstanbul’da rekor seviyeler yenilenirken faktöring, bugün düzeltmeye devam ederken yüzde 1,5’e yakın düştü. Basit metaller ve turizm sektörü de yüzde 1’e yakın düşüşe sahipti.

Haftanın son iş gününde öne çıkan hisse senetleri

Haftanın kapanışına doğru Emlak Konut (EKGYO), TSKB (TSKB), Yapı Kredi (YKBNK), Akbank (AKBNK) ve Garanti BBVA (BME:BBVA), en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. Bugün banka hisseleri ön plana çıkarken en yüksek işlem hacmine sahip bankalar da yüzde 5 bandında değer artışı gördü. 

Bankalar sektöründe ortalamayı yükseltenler ise yüzde 9 bandında yükselen Şekerbank (SKBNK) ve Türkiye İş Bankası (ISCTR) C oldu.

Bugün en çok kazandıran ilk 5 hisse senedi ise tavan fiyatından işlem gören Obase Bilgisayar (OBASE), Dap Gayrimenkul (DAPGM), Yibitaş Yozgat (YBTAS), Can2 Termik (CANTE) ve Yünsa (YUNSA) oldu. 

Bugün piyasanın tersine hareket ederek en çok değer kaybı gören hisse senetleri ise Anadolu Isuzu (ASUZU), Kizilbuk Gayrimenkul (KZBGY), Sinpaş Gayrimenkul (SNGYO), Koroplast  (KRPLS) ve Özak GYO (OZKGY) oldu.

Yazar: Günay Caymaz