Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul, son iki haftalık yükseliş trendinin ardından bu haftaya da artıda başladı. 

BIST 100 endeksi, geçen haftayı yüzde 3 yükselişle 2.592,38 puandan kapattı. Endeks, yeni haftaya ise yüzde 0,52 yükselişle 2.605,8 puandan başladı. 

Yurt dışı piyasalarında ABD borsası, geçen haftayı pozitif kapatmıştı. Nasdaq, kapanışta yüzde 1,88 oranında yükselişe sahipken Dow Jones, yüzde 1’e yakın ve S&P 500 endeksi, yüzde 1,42 artış gördü. 

Sabah saatlerinde Asya borsalarında da pozitif bir görünüm söz konusuydu. SZSE Component, yüzde 1 oranında yükselişle en çok artan endeks oldu. Avrupa borsalarının da haftaya artıda başladığı görülüyor. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise sabah saatlerinde ekside devam ediyordu. 

Borsa İstanbul’da haftanın ilk saatlerinde talep gören sektör endeksleri arasında spor endeksi vardı. Endeks, açılışta yüzde 2,6 yükselişle 1.385 puan seviyesinde bulunuyordu. Leasing ve faktöring endeksi de günün ilk dakikalarında yüzde 2’ye yakın bir değer artışına  sahipti. Gayrimenkul yatırımları ise güne yüzde 0,2 oranında ekside başlayarak açılışta düşüş gören tek endeks oldu. Bankalar, haftaya yüzde 0,67 oranında artışla başlarken holding endeksi, yüzde 1 ve BIST Sınai endeksi, yüzde 0,74 yükselişle güne başladı. 

Güne hızlı başlayan hisse senetleri

Borsa İstanbul’da sabah seansının ilk dakikalarında Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri (YBTAS), tavan fiyatından işlem görerek en çok kazandıran hisse konumundaydı. Ardından yüzde 7 bandında yükseliş gören Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. (BEYAZ) ve Ayes Çelik Hasır (AYES) ile yüzde 6 bandında yükselen Akçansa Çimento (AKCNS) ve Sumaş (SUMAS) geldi. 

Güne en çok düşüşle başlayan hisseler ise açılışta yüzde 8 bandında düşen Birko Birleşik (BRKO) ve Kizilbuk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (KZBGY) ile yüzde 5 düşen İmaş Makina (IMASM), Lider Faktoring (LIDFA), Tumosan (TMSN) oldu.

Günün ilk dakikalarında en yüksek işlem hacmine sahip hisseler, Emlak Konut (EKGYO), ODAŞ Elektrik (ODAS), Koroplast Temizlik (KRPLS), Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE), Türk Hava Yolları (THYAO) oldu.

Yazar: Günay Caymaz