Borsa İstanbul haftayı rekor seviyeden kapatmaya hazırlanıyor

Investing.com – BİST 100 haftayı rekor seviyeden kapatmaya hazırlanıyor.

Dün 2.877 puana çıkarak yeni zirvesi gören endeks günü 2.868 puandan kapattı. Haftanın son işlem gününe 2.873 puandan başlayan endeks, şu dakikalarda zirve seviyeyi yeniden test ediyor.

TL ve dolar bazında fiyatlama nasıl?

Bu hafta %4,5 yükselerek TL bazında tarihi zirveyi gören endeksin sene başı yükselişi de %50’yi geçti. Dolar bazında ise endeks yıla 142 seviyesinde başladı, Şubat ayı içinde 130 seviyesine kadar geriledi. Nisan’da en yüksek 174 seviyesinin görülmesinin ardından yaşanan düşüşle Temmuz’da 136 indi. Temmuz kaybının ardından başlayan yükseliş 4. haftaya ulaştı ve endeks 160 seviyesinde.

Risk iştahındaki canlanma borsayı destekliyor

Küresel risk iştahının arttığı bu ay yurt içi endekslerde de olumlu hava var. Ağustos ayının ilk haftasında yabancı yatırımcı, hisse senedi piyasasında 88 milyon dolar, tahvil piyasasında ise 6,8 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi.

Bankalar yükselişe öncülük ediyor

Bankacılık endeksi dün %4 üzerinde yükseliş yaşadı. Endeks bugün de %1,5 primle 2.626 puana çıkarak yeni zirveyi gördü. Bu ay %20 üzerinde hareket gösteren endeksteki güçlenme devam ederken bugün ulaştırma, spor ve faktöring en çok yükselen endeksler olarak öne çıkıyor.

Yazar: Deniz Engin