Borsa İstanbul rallisini sürdürüyor: Endeks bugün de rekor tazeledi

Investing.com – BİST 100 bugün 2.823 puan ile rekor kırdı. Son beş işlem gününde rekor tazeleyen BIST 100 endeksi, bugün ABD’de enflasyonun gerilemesiyle yükselişini sürdürdü.

ABD’de istihdamın yükselmesinin ardından enflasyonun da son ayda zirveden gerilemesiyle dünya borsaları yükselişe geçti. Piyasalar ABD ekonomisinin 3. çeyrekte daralmadan çıkacağı ve Fed’in Eylül’de 75 baz puan yerine 50 baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor. Ekonomide yavaşlama endişelerinin azalmasından destek alan endekslerdeki iyimserlik yurt içi piyasaya da yansıdı.

Bugün öncü endekslerden en iyi performansı perakende, faktöring ve bankacılık sektörleri gösterirken kapanışa doğru tekstil ve deri, odun, kağıt ve baskı ile elektrik negatif ayrışan endeksler oldu.

Dünyada enflasyonu son yılların en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan petrol, emtia ve gıda fiyatlarında son ayda düşüş olması gelecek dönem için karamsarlığı bir miktar azalttı. Risk iştahının da canlanmasıyla gelişen ülke risk primlerinde düşüş var. CDS 700 baz puana gerileyerek 30 Mayıs sonrası en düşük seviyeye indi. Beklentilerin önceki haftalara göre iyileşmesi endeksleri desteklerken döviz üzerinde henüz belirgin bir etki görülmüyor.

Yarın TCMB haftalık istatistikleri yayımlayacak. Önceki hafta artan rezervlerdeki yükselişin sürmesi, yabancı yatırımcının giriş yapması ve döviz mevduatlarında görülecek düşüş TL varlıkları destekleyebilir.

Yazar: Deniz Engin