Borsa İstanbul rekor tazeledi

Investing.com – Geçtiğimiz haftayı rekor seviyeden kapatan BİST 100, yeni işlem haftasında da yükselişle başladı ve son saat diliminde 2.802 puan ile rekor tazeledi. Cuma günü %3’ten fazla yükseliş gösteren bankalar bugün 2.450 puan üzerinde işlem görürken günlük bazda en çok yükselişi %7 ile spor endeksi gösteriyor. Bugün borsada yer alan endekslerden sadece gayrimenkul yatırımları sınırlı oranda gerilerken diğer endekslerin tamamında yükseliş var.

Gün içi en iyi performansı gösteren ilk 5 hisse: Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. (YBTAS), Dap Gayrimenkul Gelistirme AS (DAPGM), Netaş Telekomunikasyon A.Ş. (NETAS), Parsan Makina Parcalari Sanayi A.Ş. (PARSN) ve Konya Kagit Sanayi ve Ticaret AS (KONKA).

En çok düşen ilk 5 hisse: Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASUZU), Hun Yenilenebilir Enerji Uretim AS (HUNER), Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (SNGYO), Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. (BRKO) ve Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. (YAYLA).

Tarım dışı istihdamın beklentileri aşması ile yükselişe geçen dünya borsalarına uyumlu fiyatlanan BIST 100 endeksinde bankaların bu yükselişe liderlik etmesi alımları destekliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy