Borsa İstanbul yeni zirveyi gördü

Investing.com – Dün günü 2.819 puan ile rekor seviyeden kapatan BIST 100 endeksindeki ralli deva ediyor. Endeks bugün seansın ilk saatinde 2.877 puan ile yeni zirveyi gördü.

Küresel risk iştahı canlandı

Büyük şirketlerin ikinci çeyrek kazançlarının beklentileri karşılaması, ABD’de hem istihdam sektörünün güçlü kalması hem de enflasyonun zirveden gerileme göstermesiyle küresel piyasalarda risk iştahı da yükseldi. Dün ABD borsaları %3’e yakın yükselirken Avrupa ve Asya da günü yükselişle tamamladı.

Küresel piyasaların canlanması ve ekonomide yavaşlama endişelerinin azalmasıyla gelişen ülke risk primlerinde de gerileme yaşanıyor. Geçen ay 900 baz puan ile rekor seviyelere çıkan CDS, bu ay 700 baz puana geriledi.

En çok hangi endeksler yükseliş yaşıyor?

Dünya borsalarında en iyi performansı bankalar, otomovit ve teknoloji endeksleri gösteriyor, çünkü bu endeksler büyüme ile direkt bağlantılı olurken yüksek faiz ortamından da negatif etkileniyor. ABD’de istihdam, yılı 3. çeyreğinde büyüme beklentilerini güçlendirdi. Zirveden gerileyen enflasyon ise Fed’in Eylül’de 75 yerine 50 baz puanlık faiz artıracağı beklentisini desteklediği için bu endekslerdeki hareket hızlandı.

Borsa İstanbul’da bugün hangi endeksler öne çıkıyor?

Hafta başında yükselişine mola veren bankalar bugün %3’e yakın yükseliş gösterirken faktöring, perakende, spor ve kimya ilk saat diliminde en çok yükselen endeksler. Elektrik ve tekstil ise negatif ayrışıyor.

Yükseliş devam edecek mi?

Dünkü TÜFE verisinin ardından bugün üretici enflasyonu takip edilecek. Eğer üretici enflasyonunda da gerileme söz konusu olursa en kötünün geride kaldığı algısı artabilir ve bu endekslerdeki yükselişin sürmesini saplayabilir.

Yazar: Deniz Engin