Borsa İstanbul’da bugün hangi endeksler nasıl fiyatlandı?

Investing.com – Bugün 2.807 puan ile zirveyi gören BİST 100, kapanışa doğru 2.780 puandan işlem görüyor. Dünya borsalarında büyüme endişelerinin azalmasıyla endekslerde yaşanan yükseliş yurt içi hisseleri de destekliyor.

Bu hafta %1 üzerinde primli işlem gören borsada en iyi performansı inşaat, spor ve faktöring endeksleri gösterdi. Son günlerde borsadaki yükselişe liderlik eden bankalar ise bugünü düşüşle kapattı.

Yarın açıklanacak ABD enflasyonu borsaların haftalık seyri için önemli görülüyor. Ülkede enflasyonun düşüş göstermesi durumunda Fed’in daha kontrollü adım atacağı ve sektörlerdeki maliyetlerin de azalmaya gideceği fikri endeksleri desteklemeye devam edebilir. Küresel risk iştahının azalması BIST 100 endeksinin 4 haftadır süren yükselişini korumasını sağlayabilir.

TL tarafında ise geçen ay 900 baz puana çıkarak zirve yapan 5 yıllık risk priminin 700 puana inerek 30 Mayıs sonrası en düşük seviyeyi görmesi ve dolar kurunun son günlerde dar bantta hareket etmesi de hisselerde cazibe yaratıyor. Ayrıca son haftada rezervlerde artış olması ve yabancı sermaye girişinin de oluşması TL varlıklarda bir miktar iyimserlik yaratıyor.

Bugün en iyi performansı gösteren ilk beş hisse Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DOGUB), Karsu Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KRTEK), Naturelgaz Sanayi ve Ticaret AS (NTGAZ), Alkim Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (ALKA) ve Obase Bilgisayar ve Danismanlik Hizmetleri Ticaret AS (OBASE) olurken Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASUZU), Aksu Enerji ve Ticaret A.Ş. (AKSUE), Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (SNGYO), Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. (BRKO) ve Kizilbuk Gayrimenkul Yatirim Ortakligi AS (KZBGY) en çok düşen hisseler oldu.

Yazar: Deniz Engin