BRC anketi, İngiltere’de hayat pahalılığı krizinin yazın durulduğunu gösteriyor

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – İngiliz Perakende Konsorsiyumu Temmuz ayı anketinde sıcak, COVID-19’suz bir yaz ve olağanüstü derecede başarılı bir futbol turnuvasının Temmuz ayında İngiltere’nin perakende sektörünü desteklediğini ancak yaz biterken hayat pahalılığı baskılarının tekrar geri dönmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

BRC’nin aylık Perakende Satış Monitörüne göre perakende satışlar, geçen ay bire bir benzer bazda %1,6 artarak analistlerin beklediği %1,3’lük düşüşten daha güçlü bir sonuç elde etti ve son beş ayın ilk artışını gösterdi.

Mağazalardaki yiyecek ve içecek harcamaları karşılaştırılabilir bazda %1,8 artarak en güçlü sektör olurken gıda dışı harcamalar, pandeminin hakim olduğu iki yıldan sonra ortalama %34’lük bir toparlanmanın ardından düzleşerek %1,2 yükseldi. BRC bu artışta, hükümetin gelir desteği ödemelerine başlamasının ve İngiltere kadın futbol takımının Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısının katkısı olduğunu söyledi.

KPMG İngiltere Perakende Başkanı Paul Marin, BRC’nin açıklamasında “Tüketici anketleri güvenin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu göstermesine rağmen bu durum, para harcanmaması anlamına gelmiyor. Çünkü tüketiciler ertelenmiş tatillerin ve kısıtlamanın olmadığı bir yazın tadını çıkarmaya kararlı.” dedi. “Özellikle yeni kıyafetlere olan talep şu ana kadar genel perakende sektörünü nispeten sağlıklı tutacak kadar önemli seviyelerde. Seyahat ve yaz sosyalleşmesinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte perakendeciler bu iyi hissetme faktörünün Ağustos ayında da devam etmesini umacaklardır.”

Ancak BRC, rakamların enflasyon nedeniyle “normalden daha iyi göründüğünü” ve bunun da satış hacimlerindeki gerçek düşüşü maskelediği uyarısında bulundu.

BRC başkanı Helen Dickinson, “Enflasyonun %9’un üzerinde seyrettiği bu dönemde birçok perakendeci hâlâ satış hacimlerindeki düşüşle mücadele ediyor.” dedi.

Dickinson, yaz bitiminde tüketicilerin üzerindeki baskının, düzenlenmiş hane halkı enerji fiyatlarının büyük bir artış daha yaşayacağı zaman tekrar artacağı konusunda uyardı. İngiltere Merkez Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada düzenleyici Ofgem’in fiyat tavanında yapacağı bir sonraki düzenlemenin, enflasyon oranını yıl sonuna kadar %13’ün üzerine çıkarabileceğini söyledi.

Dickinson, “Hem tüketicileri hem de perakendecileri 2022’nin geri kalanında zorlu bir yol bekliyor.” dedi.