Bu 5 Kripto Para Not Edilmeli: Büyük Hedefleri Var!

Kripto para ödemeleri giderek daha popüler hale geliyor. Kripto uzmanı Camille Lemmens, dikkat edilmesi gereken 5 kripto para birimini paylaşıyor. Ayrıca bunların nasıl performans gösterdiğine derinlemesine bir bakış sunuyor.

Kripto ödemeleri, 2021’den beri büyüyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto para sahnesi 13 yılda çok büyüdü. Sonuç olarak, birçok kripto sahibi ödemeler için kriptolarını kullanmak istiyor. Ayrıca kripto ödemelerini benimseyen daha fazla işletme görüyoruz. Bu taleple oynuyorlar. Öyleyse, mevcut kripto ödemelerine ve ödemeler için 3 popüler tokene bir göz atalım.

CoinPayments, kripto ödeme eğilimleri hakkında bir rapor yayınladı. Bu rapor, ödemeler için kullanılan ilk 5 kripto parayı içeriyor. Bu makalede BTC, USDT ve LTC’yi ele alıyor. Diğer iki popüler kripto para ise ETH ve DOGE. Bu makalede bahsedilen tüm veriler CoinPayments raporundan alınmıştır. Gördüğümüz şey, hem kripto sahiplerinin hem de işletmelerin kriptoyu bir ödeme seçeneği olarak kullanmak istemesi. Kripto ödemelerini kabul eden büyük şirketleri zaten görüyoruz. Örneğin, PayPal, Microsoft veya Twitch. Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’dan bahsetmiyorum bile.

Peki, bu kripto ödemelerini nasıl etkiler? Gördüğümüz, kripto ödemeleri için artan bir talep. Hem büyük şirketler hem de küçük perakendeciler buna dahil olmak istiyor. Bununla birlikte, işlemler 2021’de %17,92 oranında düştü. Ancak 2022 yılının ilk çeyreğini de eklersek %32,52’lik bir artış görüyoruz. Hacme bakarsak, orada her şey yeşil görünüyor. 2021’de CoinPayments’ta %44,67’lik bir artış oldu. Q1 2022’yi eklersek, %100’ün hemen altında (%99,98). Başka bir deyişle, CoinPayments, 2021’in başından 2022’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar hacmi iki katına çıkardı.

Pin

Hem tüketiciler hem de işletmeler kriptoyu bir varlık sınıfı olarak görmekten uzaklaşıyor gibi görünüyor. Tıpkı tahviller veya altın gibi. Şimdi onu daha çok harcanacak bir para birimi olarak görüyorlar. Bu nedenle, traderların ve tüketicilerin hangi kripto paraları kullandığına bakmanın zamanı geldi.

Ödemeler için kullanılan en iyi 5 kripto para birimi hangileri?

Ödemeler için kullanılan ilk 5 kripto para birimi BTC, USDT ve LTC, ETH ve DOGE. CoinPayments, 2021 yılının ilk çeyreği ile 2022 yılının ilk çeyreği arasında karşılaştırma yaptı. Hem işlemlerde hem de hacimde BTC ve USDT arasında bazı ilginç sonuçlar gördük. İşlem hacminde ve sayısında bir eğilim görüyoruz. Her iki durumda da, Bitcoin’in zemin kaybettiğini ve USDT’nin kaybedilen zemini aldığını gösteriyor. Ayrıca değişim, insanların BTC’lerini artık eskisi kadar harcamaya istekli olmadığını gösteriyor. USDT stablecoin artık çok daha çekici bir alternatif.

Pin

İlk sırada lider kripto para Bitcoin (BTC) var

Bitcoin, tüm kripto para birimlerinin OG’sidir. P2P elektronik işlemlere izin verir. 2009’da piyasaya sürüldü ve Satoshi Nakamoto onu tasarladı. Ancak Nakamoto, bir veya daha fazla kişinin takma adı. Kim olduklarını bilmiyoruz. Blockchain teknolojisini kullanıyor ve takas edilmesi mümkün. Bu arada BTC’nin arzı sınırlı. Sadece 21 milyon BTC olacak. P2P kurulumu tüm aracıları ortadan kaldırıyor. Sansüre dayanıklı. Başka bir deyişle, hiçbir hükümet, banka veya başka bir kuruluş onu kontrol edemez.

Bitcoin, piyasaya sürülmesinden bu yana piyasadaki baskın kripto para birimi oldu. Piyasa kapitalizasyonunda diğer tüm kripto para birimlerine öncülük ediyor. On yıldan fazla bir süredir, ödemeler için en çok kullanılan kripto para. Ancak görünüşe göre bu durum değişmek üzere.

Pin

Bitcoin ödeme hacmi

2021 yılının ilk çeyreğinde BTC, hacmin neredeyse %75’i için iyiydi. Ancak bu, 2022’nin ilk çeyreğinde %35’e düştü. Toplam hacimde CoinPayments’ın dörtte üçünden üçte birine çıktı. Bir yıl içinde, bu %38,5’lik bir düşüş. Bu oldukça sert bir değişiklik. Bitcoin’in baskın konumunu kaybettiğini gösteriyor.

Bitcoin işlem sayıları

Aynı dönemdeki işlem sayılarına bakarsak benzer bir durum var. 2021’in başlarında BTC, tüm CoinPayments işlemlerinde %53,6 pazar payına sahipti. Bu, 2022’nin ilk çeyreğinde %30,24’e düştü. Bununla birlikte, Bitcoin, ödemeler için en çok kullanılan kriptoların ilk 5’inde kalmaya devam ediyor. Bitcoin kıt görünüyor ve sonuçları görüyoruz. Bitcoin sahipleri BTC’lerini harcamak yerine hodl yapmayı tercih ediyor. Ödeme seçeneği olarak diğer kriptoları tercih ediyorlar.

Pin

İkinci sırada stablecoin Tether (USDT) yer alıyor

USDT şu anda en popüler stablecoin. 2014 yılında RealCoin olarak piyasaya sürüldü. Ancak, dört ay sonra zaten Tether olarak yeniden adlandırıldı. USDT fiat ile teminat altına alıyor. 1:1 ABD dolarına sabitlenmiş durumda. Diğerlerinin yanı sıra, ABD hazine bonoları, nakit ve teminatlı krediler Tether’i geri alıyor.

USDT’nin arkasındaki fikir, istikrarlı ve şeffaf bir stablecoin sunmak. Ayrıca, düşük işlem maliyetleri de sunuyor. Piyasadaki en popüler stablecoin olmanın yanı sıra kripto ödemelerinde de 1 numara. Üstelik, ilk hamle avantajına da sahipler.

Pin

Tether ödeme hacmi

2021 yılının ilk çeyreğinde, toplam hacimde sadece %10’luk bir kesinti yaptılar. Ancak, 2022 yılının ilk çeyreğinde bu segmentte %46,7 ile hakim durumdalar. Bu, toplam ödeme hacminin neredeyse yarısı ve %36,6’lık bir artış. Aylık ortalama büyüme %9 civarındaydı. Bu, Bitcoin’den en üst sırayı almak için yeterliydi.

Tether işlem sayıları

İşlem sayısında Tether, iki çeyrek arasında çarpıcı bir 8,6 kat başardı. %4,1’den %35,3’e çıktı. Bu artışın çoğu 2021’in 4. çeyreği ve 2022’nin ilk çeyreği sırasında. Hem traderlar hem de tüketiciler Tether için zaafı var gibi görünüyor. Her iki taraf da BTC’den uzaklaştı ve Tether’e doğru sürüklendi.

Pin

Son sırada ise Litecoin (LTC) bulunuyor

Charlie Lee, Litecoin’i 2011’de kurdu. Bir Bitcoin çatalı olarak başladı. Tıpkı Bitcoin gibi, bir P2P elektronik nakit sistemi. Lee, Litecoin’i ‘Bitcoin’in lite versiyonu’ olarak adlandırıyor. Ayrıca LTC’yi gümüşle ve BTC’yi altınla karşılaştırıyor. Ancak, bazı farklılıklar var. Örneğin, LTC’nin 84 milyon tokeni var ve Bitcoin’den yaklaşık 4 kat daha fazla. Yeni bloklar, BTC’nin 10 dakikasına kıyasla 2,5 dakikada 4 kat daha hızlı geliyor.

Açık farkla en büyük ABD borsası olan Coinbase, LTC’yi neredeyse en başından beri sundu. Sonuç olarak, Amerikalıların bu kripto parayla uzun bir geçmişi var. Onu kullanırken rahat hissediyorlar. Aynı zamanda, en azından kripto açısından eski bir proje. Tüm bu faktörler, LTC’nin bu ilk 5’te olmasına katkıda bulunuyor.

Pin

Litecoin ödeme hacmi

Litecoin hacim açısından ilk 3’e yaklaşmasa da hacmi büyüdü. 2021 yılının ilk çeyreği, %2’lik bir varlık gördü. Buna karşılık, 2022 ilk çeyrek hacim olarak %7,5 gördü. 2021’de hacmi 2,69 kat arttı. Ancak, bu 2022 ikinci çeyrekte biraz düştü.

Litecoin işlem sayıları

Litecoin ayrıca işlemlerde yükseliş eğilimi gördü. %9,5’ten %13,5’e çıktı. Hacim kadar sert değil, ancak yine de bir yükseliş trendinde. Ancak, 2021’in dördüncü çeyreği ile 2022’nini ilk çeyreğini karşılaştırırsak, %17’den %13.45’e %3,5’lik bir düşüş görüyoruz. Litecoin küçük bir pazar segmentine sahip olmasına rağmen büyüdü. Öngörülebilir gelecek için Litecoin ilk 5’te kalacak gibi görünüyor.

Pin

Diğer kripto para birimleri

Belki de bu listedeki favori kripto para ödeme seçeneğinizi kaçırıyorsunuzdur. CoinPayments, ödeme yapmak için 175 başka kripto para sunsa da, bu listeye girmedi. Sebebi basit, hacim ve işlem numaralarına sahip değiller.

Diğer kripto para ödeme hacimleri

Yine de, hacim olarak %2,8’lik bir pazar payı elde ettiler. Bununla DOGE’yi yalnızca ilk 5’te geçmeyi başardılar. 2021’de 2., 3. ve 4. Çeyrekler bir artış gördü. Ancak büyük olasılıkla Tether bunu ilk çeyrekte ezdi. Sırasıyla yaklaşık %6 ve %8 ve 4. çeyrekte %6’nın üzerinde. 2021’de ilk çeyrekte %3’ün üzerinde ve 2022’de neredeyse %3’te görüldü.

Diğer kripto para işlem sayıları

İşlemlerde ise %5,5’lik bir paya sahiptiler. Bu, %4,1 paya sahip olan Tether’i bile geçti. Ancak bu, 2022’nin ilk çeyreğinde %3,7’ye düştü. Düşük rakamlara rağmen, bu hala niş bir pazar. Bu gruptan bir kripto paranın bir gün ilk 5’e girmesi imkansız değil.

Pin