Bu Altcoin, Balinaların Büyük Hedefi Olabilir!

2021’in boğa piyasası soğudukça, bireysel yatırımcıların faaliyetleri düşüşte. Ancak büyük kripto para sahipleri, yani “kripto balinaları” sayıca artmaya devam etti. Bu yatırımcılar, satın alımlarıyla piyasayı etkileyebiliyor. Bu nedenle yatırımcılar, balinaların elinde hangi altcoin projelerinin olduğunu, hangilerini alıp satacaklarını merak ediyor. Biz de bugünkü yazımızda, balinaların piyasadaki önemine ve hedefleyebilecekleri bir altcoin’e değineceğiz.

Balina hareketleri neden önemli?

Her kripto pazarının derinliklerinde gizlenen balinalar var. Örneğin, düşüşü tetikleyebilecek hiçbir gelişme olmamasına rağmen, Bitcoin fiyatının gerilediğini gördüğünüz anlar olabilir. Yani, kripto piyasasında yeterince uzun süredir aktifseniz, balinalar muazzam güçlerini devreye soktuğunda neler olduğunu görmüşsünüzdür. Balinaların sınıflandırılması konusunda belirli bir kriter yok. Ancak Bitcoin açısından bakıldığında, 1.000’den fazla BTC’si olanlar balina olarak kabul edilir.

Pin

Altcoin’ler için, piyasa değerlerinin Bitcoin’den önemli ölçüde düşük olması nedeniyle, bu sayı genellikle çok daha yüksektir. Geniş varlıkları ile balinalar tarafından yapılan alım satımların doğal olarak BTC’nin fiyatı üzerinde bir etkisi vardır. Ancak bu etki, BTC’ye göre daha küçük piyasa değerleri nedeniyle, altcoin’ler arasında daha belirgindir.

Balinalar, geçmişte büyük fiyat değişimlerine sebep oldu

Balina etkisine bir örnek olarak, Şubat 2021’de en büyük altcoin Ethereum’un başına gelenleri verebiliriz. Ethereum, Şubat 2021’de, ABD merkezli kripto para birimi borsası Kraken’da yüzde 50’den fazla düştü. Altcoin, çok kısa bir sürede 1.600 dolardan 700 dolara geriledi. Borsanın CEO’su, bu fiyat hareketini, bir balinanın coin’lerini satmasına bağladı. İkinci bir örnek ise Bitcoin’le alakalı. 2 Nisan 2019’da BTC’nin değeri sadece iki saat içinde yaklaşık 4.200 dolardan yaklaşık 5.000 dolara sıçradı. Bu, başlangıçta grafiklerde bir kırılma gibi görünse de, 20.000 BTC’lik tek bir satın alım emri; yükselişin ardındaki sebepti.

Pin

Bu satın alma, piyasa duyarlılığını değiştirdi. Sonuç olarak balinaların fiyatları etkileme yeteneği, piyasa katılımcılarının balina aktivitesini takip etmek istemelerinin nedenidir. Balinaların şimdi hangi altcoin’leri alacağını kesin olarak bilmek zor. Ancak genel olarak kripto para piyasası; bir coin’in ve ağının sağladığı yarar, kullanıcı aktivitesi gibi faktörleri ele alıyor. Biz de bu faktörler göze alındığında balinaların odaklanabileceği bir coin’den bahsedeceğiz.

Büyük yatırımcıların odağında şimdi hangi altcoin olabilir?

Balinaların sıradaki büyük hedefi, Türkiye’de geniş bir kullanıcı kitlesi olan Bitcicoin (BITCI) olabilir. Bilindiği üzere Bitci, Türkiye’nin ilk Blockchain platformu Bitci Chain ve ünlü ticaret platformu Bitci.com ekosisteminde yer alan ana token. Bitci, yerli Blockchain teknolojisini dünyaya ihraç etmesiyle önemli bir proje olarak önümüze çıkıyor. BITCI, yalnızca Bitci.com’da işlem görmüyor. Coin’i destekleyen XT.COM, BitMart gibi küresel borsalar da var. Yani Bitcicoin’in eriştiği yatırımcıların sayısı bir hayli yüksek.

Pin

Bunun dışında Bitci, Türkiye’de ve globalde birçok takım ve organizasyonla token anlaşması gerçekleştiriyor. Bu nedenle, Türkiye’de fan token konseptini ciddi anlamda geliştiren ilk platform oldu. Örneğin Türkiye A Milli Basketbol Takımı, Eskişehirspor, Ankaragücü, Denizlispor, Bursaspor, Kocaelispor, Fatih Karagümrük, Gençlerbirliği, Bursaspor gibi takımların fan tokenını çıkarmasını sağladı. Böylece taraftarlar, takımlarına daha rahat bir şekilde destek olmaya başladı.

Küresel çapta ise İspanya Milli Takımı, MotoGP, Brezilya Milli Takımı, Coritiba FC, McLaren Formula 1 Takımı, Peru Milli Takımı, Deportivo Alaves gibi takımlarla token çıkardı. Geçtiğimiz günlerde bildirdiğimiz üzere, şirketin ortaklık kurduğu son takım, Esporte Clube Vitoria oldu. VTRA tokenı, 1.5 saat gibi kısa bir sürede tükendi. Bu da platforma yönelik ilginin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor.

Sonuç: Neden popüler altcoin Bitci’ye bakmalısınız?

Balina hareketleri, birçok kripto para yatırımcısının odağında. Çünkü bu büyük yatırımcılar, piyasayı olumlu/olumsuz yönde etkileyebiliyor. BITCI, balinaların dikkatini çeken bir kripto para birimi olabilir. BITCI’nin arkasındaki borsa Bitci.com, son 24 saatte 850 bin dolara yakın bir işlem hacmi sergiliyor. BITCI pariteleri ise son 24 saatte en çok hacmi kaydeden pariteler oldu. Sonuç olarak BITCI’deki aktivite ve gelişmeler, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu durum, kripto paranın balinaların hedefi olmasını kolaylaştırıyor.