Bu Altcoin, Binance’de Yüzde 4.000 Yaptı! Devamı Gelecek Mi?

Ripple’ın satın alacağı yönündeki söylentiler, Binance’de listelenen bir altcoin projesinin %4000 yükselmesine yardımcı oluyor. Ancak daha fazla yukarı yönlü hareket için yeterli ivme var mı?

Bu altcoin iflas ederken %4.000’in üzerinde ralli yapıyor

Kripto kredi platformu Celsius Network, bilançosunda yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir boşluğa sahip. Ayrıca çoğu yatırımcısına hala borçlu. Buna ek olarak, firma iflas korumasına başvurdu. Bu nedenle geleceği kasvetli görünüyor.

Yine de, Celsius Network’ün tokeni CEL, son iki ayda içinde %4,100’ün üzerinde artış gösterdi. Haziran ortasındaki dip seviyesi 0,093 dolara kıyasla 13 Ağustos’ta yaklaşık 3,93 dolara ulaştı. Karşılaştırıldığında, en büyük kriptolar Bitcoin ve Ethereum aynı dönemde %40 ve %130 ralli yaptı.

Pin

CEL patlamasının ardındaki devralma söylentileri?

Teknik olarak, fiyat rallisi, CEL’i RSI endeksinin 70 eşiğinin üzerine çıktığı Ağustos ayı başlarında aşırı değerli bir token haline getirdi. Devralma söylentileri, CEL’in yukarı yönlü gücünün arkasındaki katalizörlerden biri. Reuters tarafından 10 Ağustos’ta alıntılanan isimsiz bir kaynağa göre Ripple, Celsius Network’ün varlıklarını satın almak istiyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları bu makalede ele aldık.

Haberin duyulmasının ardından CEL’in fiyatı iki katından fazla değer kazandı. Temmuz ayında, Goldman Sachs’ın Celsius Network’ü 2 milyar dolara satın alma niyetiyle ilgili söylentiler de ortaya çıktı. CEL, o zamanlar 0,39 dolar gibi düşük bir fiyattan işlem görüyordu.

CEL short squeeze

CEL’in son iki aydaki dev yükselişinin arkasında bir bireysel yatırımcı ordusu da var gibi görünüyor. Bazı yatırımcılar, CEL’in aşağı yönlü beklentilerini sınırlamak için kısa bir daralma düzenledi. Short squeeze, bir kriptonun fiyatının aniden yükselmesi ve short pozisyonlarını kapatmak için daha yüksek bir fiyattan geri almaya zorlamasıdır. Bunun için Twitter’dan CEL short squeeze etiketi altında örgütlenmeler gördük.

CEL’in dolaşımdaki arzı düşürmesi nedeniyle, öncelikle Celsius’un token transferlerindeki donma nedeniyle bir short squeeze yaratmak mümkündür. İlginç bir şekilde, FTX 13 Ağustos’ta yaklaşık 5,1 milyon CEL tokenine sahipti. Bir diğer değişle borsalar arasındaki toplam dolaşımın yaklaşık %90’ını elinde tutuyordu. Bu arada, borsadaki açık pozisyon miktarı, 11 Ağustos’ta aylık en yüksek 2,96 milyon CEL’e kıyasla 2,66 milyon CEL civarındaydı.

Pin

Başka bir deyişle, kısa vadeli yatırıcılar sadece iki gün içinde yaklaşık 300.000 CEL pozisyonunu kapattı.

Altcoin için sırada ne var?

Tarihsel veriler short squeeze’i uzun süre sürdürmenin zor olduğunu gösteriyor. Bu da, CEL’i önümüzdeki haftalarda veya aylarda aşırı düzeltmeyle karşı karşıya kalma riskine sokuyor. Söylendiği gibi, token zaten aşırı satın alınmış durumda. Sonuç olarak aşağı yönlü görünümü daha da güçlendiriyor.

Pin

Teknik kısımda, 6,5 dolarlık yüksekten 0,39 dolarlık düşük seviyeye bir Fibonacci düzeltme grafiği çizmek, CEL için geçici destek ve direnç seviyelerini ortaya çıkarır. Özellikle, CEL şimdi 0,618 Fib çizgisinin (4,21 dolar) üzerinde bir kırılma görüyor. Yukarı yönlü hedefi bugünün fiyatına göre %45 artışla 5,25 dolar.

Tersine, 0,5 Fib hattındaki (3,48 dolar) destek seviyesinin altına bir kırılma, CEL’i mevcut fiyat seviyesinden %25 düşüşle 2,75 dolara düşürme riski taşıyor.